ΠΑΟΚ-Άρης 0-1: Τον έκανε «πελάτη» και βγαίνει Ευρώπη!

Μεγάλη νίκη του Άρη μέσα στην Τούμπα με 0-1. Γιούχα στην Τούμπα για τον ΠΑΟΚ που αγνοεί τη νίκη εδώ και δέκα αναμετρήσεις

ΠΑΟΚ-Άρης 0-1: Τον έκανε «πελάτη» και βγαίνει Ευρώπη! Μεγάλη νίκη του Άρη μέσα στην Τούμπα με 0-1. Το γκολ του Καμαρά στέλνει τους κιτρινόμαυρους ακόμη πιο κοντά στην Ευρώπη. Γιούχα στην Τούμπα για τον ΠΑΟΚ που αγνοεί τη νίκη εδώ και δέκα αναμετρήσεις και μπαίνει σε περιπέτειες.

Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ με πολλές απουσίες για άλλη μια φορά να έχει άσχημη εικόνα και τον Άρη να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει μεγάλη ευκαιρία.

Η μοναδική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ έγινε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Στο 5′ η μπάλα έφτασε από τα αριστερά στην περιοχή όμως τόσο η προσπάθεια του Τσιγγάρα όσο και αυτή του Ζίβκοβιτς βρήκε σε αμυντικούς του Άρη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη εικόνα, με τους γηπεδούχους να κάνουν πολλά λάθη και ο Άρης να κερδίζει επιθέσεις. Οι κιτρινόμαυροι είχαν έξι κόρνερ στο πρώτο 45λεπτο ενώ ο ΠΑΟΚ μόλις δύο. Ωστόσο ο Άρης δεν μπορούσε να ολοκληρώσει τις επιθέσεις του.

Η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για το σύνολο του Μπούργος στο 39′. Ο Καμαρά έκανε κάκιστο κοντρόλ ανοίγοντας πολύ την μπάλα με τον Πασχαλάκη να προλαβαίνει, σε μια φάση που με σωστό κοντρόλ του επιθετικού του Άρη οι «κίτρινοι» θα είχαν βρεθεί κοντά στο γκολ αφού ο επιθετικός των κιτρινόμαυρων έβγαινε τετ α τετ!

Έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ και ιδιαίτερα προβληματισμένες.

Στο 49′ ο Σούντγκρεν με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη. Στο 51′ ο ΠΑΟΚ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ως εκείνη τη στιγμή. Ο Σάστρε αρχικά μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ, ο Κουέστα του απεκρουσε και ο Μουργκ σχεδόν σε άδεια εστία αστόχησε απελπιστικά.

Και ενώ ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του ο Άρης ήταν αυτός που κατάφερε να προηγηθεί. Στο 63′ ο Μαντσίνι έκανε την πάσα στον Καμαρά που έφυγε από κανονική θέση, τσίμπησε την μπάλα πριν τον Ίνγκασον και πλάσαρε ιδανικά τον Πασχαλάκη για το 0-1.

Ο Λουτσέσκου που άργησε να κάνει αλλαγές έκανε αμέσως μετά το γκολ που δέχτηκε η ομάδα του. Ο ΠΑΟΚ όμως ενώ είχε την κατοχή της μπάλας να μην μπορεί να δημιουργήσει καλή ευκαιρία στην αντίπαλη εστία και τον Άρη να κρατάει το υπέρ του σκορ εύκολα και να χάνει και ευκαιρία στις καθυστερήσεις για ένα ακόμη γκολ πάλι με τον Καμαρά.

Έτσι ο Άρης πανηγύρισε άλλη μια μεγάλη νίκη μέσα στην Τούμπα και πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια του για την έξοδο στην Ευρώπη.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχάι (Τσόλακ 80’), Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας (Σοάρες 66’), Κούρτιτς, Τέιλορ (Μιτρίτσα 66’), Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (Σβαμπ 66’), Άκπομ.

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά (Σάκιτς 69’), Ντουκουρέ, Ματίγια, Ιτoύρμπε (Δεληζήσης 84’), Μαντσίνι (Ματέο 79’), Καμαρά, Μπερτόγλιο (Πάλμα 79’).