Η Νιούκαστλ καταδίκασε την Μπέρνλι με συντριβή | Αγγίζει την παραμονή η Νότιγχαμ

Μπέρνλι – Νιούκαστλ 1-4

Στο “Turf Moor” οι “καρακάξες” έκαναν… πάρτι κόντρα στην ομάδα του Βενσάν Κομπανί η οποία “καιγόταν”. Μόλις στο 19′ ο Γουίλσον άνοιξε το σκορ, ενώ 16 λεπτά αργότερα ο Λόνγκσταφ διπλασίασε το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 40′ πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Γκιμαράες. Στο 52′ ο Άιζακ ανέλαβε εκτέλεση πέναλτι αλλά δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάτι που κατάφερε τρία λεπτά μετά, παίρνοντας… το αίμα του πίσω. Το εμφατικό 4-0 δεν έδινε περιθώρια για οτιδήποτε άλλο, με το υπόλοιπο κομμάτι του αγώνα να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ, μιας και ο Ο’Σέι μείωσε με όμορφη κεφαλιά στο 86′.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3

Ταυτόχρονα, στο “Bramall Lane” συγκεντρώθηκαν όλα τα βλέμματα όσων ασχολούνται με τη μάχη της παραμονής. Η ήδη υποβιβασμένη γηπεδούχος άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Μπρέρετον Ντίας στο 17′. Ωστόσο, μόλις 10 λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από τους παίκτες του Εσπίριτο Σάντο με τον Χάντσον-Οντόι. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο σύλλογος του Βαγγέλη Μαρινάκη πάτησε… το πόδι στο γκάζι κι έκανε το 2-1 με τον Γέιτς στο 51′. Στο 65′ ο Χάντσον-Οντόι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 3-1 και τη… σφραγίδα νίκης της ομάδας του.

Μπρένφορντ – Φούλαμ 0-0

Τέλος, στο “Gtech Community Stadium” διεξήχθη το λιγότερο θεαματικό ματς του απογευματινού προγράμματος. Καμία από τις δύο ομάδες δεν… καιγόταν για κάτι συγκεκριμένο, γεγονός που δεδομένα επηρέασε και την εικόνα του αγώνα. Το σκορ παρέμεινε “λευκό” έως το φινάλε, αν και υπήρχαν κάποιες ευκαιρίες για να επιτευχθεί έστω ένα τέρμα.