“Επεισοδιακή” νίκη των Λέικερς στο Φοίνιξ με δίδυμο-φωτιά τους Ντέιβις και Κνετ

Η τελευταία παράσταση των Λος Άντζελες Λέικερς στην preseason συνοδεύτηκε με νίκη στο Φοίνιξ στην παράταση του αγώνα με τελικό σκορ 128-122, με τους Άντονι Ντέιβις και Ντάλτον Κνετ να σκοράρουν αθροιστικά 70 πόντους. Συγκεκριμένα, ο Αμερικανός ψηλός σημείωσε 35 πόντους (50% ε.π.), μάζεψε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, ενώ ο 23χρονος “rookie” σκόραρε επίσης 35 πόντους (8/13 τρίποντα) μαζί με 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκς. Για τους Σανς πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ με 22 πόντους, ακολούθησε ο Κέβιν Ντουράντ με 19, καθώς Νούρκιτς, Μπιλ και Τζοούνς συμπλήρωσαν τους “διψήφιους” (15, 13 και 11 αντίστοιχα).

Σπουδαία εμφάνιση από τους Τίμπεργουλβς στο ματς ήττα απέναντι στους Νάγκετς με 132-126, καθώς η ομάδα από την Μινεσότα αγωνίστηκε με τα “δεύτερά” της, ενώ αυτή του Ντένβερ έδωσε τουλάχιστον 23 λεπτά σε όλους τους βασικούς της. Τρομερή εμφάνιση από τον πολιτογραφημένο Βόσνιο σέντερ των γηπεδούχων, Λούκα Γκάρζα με 29 πόντους (11/17 ε.π.), ενώ για την ομάδα του Νίκολα Γιόκιτς πρωταγωνιστής ήταν ο Τζούλιαν Στρότερ με 33 πόντους σε 30 λεπτά. Σε “ρηχά” νερά έμεινε ο Σέρβος σταρ αφού σε 28’ μέτρησε μόλις 4 πόντους, μαζί με 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Νίκη σημείωσαν και οι Πέισερς στην έδρα τους απέναντι στους Χόρνετς με 121-116, ενώ ταυτόχρονα οι Ρόκετς επικράτησαν των Σπέρς με 129-107 στο ματς που απουσίαζε ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα. Τέλος, η “νεανική” ομάδα των Θάντερ νίκησε τους Χοκς με 104-99 με τον Κόμπι Μπάφκιν (Χοκς) να σκοράρει 31 πόντους και οι Κλίπερς κέρδισαν εύκολα του Κινγκς με 113-91.//ΝΓ