Βέροια – Λεβαδειακός 0-1: Νίκη – θεμέλιο για την άνοδο στη Superleague 1 (vids)

H Βέροια είχε περισσότερες καλές στιγμές στο πρώτο μπαράζ για τον προβιβασμό στη Superleague 1, αλλά ο Λεβαδειακός ήταν πιο αποτελεσματικός και με γκολ του Πολέτο στο 58′ έβαλε γερά θεμέλια για την επιστροφή του στην πρώτη κατηγορία.

Το πρώτο βήμα για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία έκανε σήμερα (8/5) ο Λεβαδειακός καθώς κέρδισε 1-0 τη Βέροια εκτός έδρας και ναι μεν το γκολ του δεν προσμετράται για διπλό, απέκτησε πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς της άλλης εβδομάδας που θα την υποδεχθεί.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον Βελλίδη στο τέρμα τους Μπουκουβάλα, Σκόνδρα, Μαραγκό, Πεταυράκη στην άμυνα από τα δεξιά, τους Οικονόμου, Γαβρηιλίδη στον άξονα, τον Κάτσε αριστερά, τον Μούργο δεξιά και τους Γιακουμάκη, Πασά στα φορ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τον Μάρκοβιτς κάτω από τα γκολπόστ, τους Κωνσταντινίδη, Τζημόπουλο, Μπαχανάκ, Βήχο στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Μεχία, Κβαμπένα στον άξονα, τους Πολέτο, Μουτίνιο στα άκρα, τον Νίλι σε ρόλο «οργανωτή» και τον Μυτίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Καλύτερη η Βέροια, απείλησε με Πασά, Μούργο

Σέντρα στο ματς και η «βασίλισσα» μπήκε καλύτερα. Ο Γιακουμάκης τραβιόνταν στα αριστερά με σκοπό να ανοίξει διαδρόμους και οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης. Με κατοχή μπάλας στα επίπεδα του 60% «φλέρταρε» αρκετά νωρίς δις με το γκολ, αρχικά με την κοντινή κεφαλιά του Πασά που πέρασε άουτ (4′) και ύστερα με μία «βολίδα» του Μούργου που έδιωξε δύσκολα ο Μάρκοβιτς (10′).

Η «βασίλισσα» ήταν πιο δραστήρια, έβγαζε περισσότερη ενέργεια και έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό.

Ο Μυτίδης «γέμιζε» την αντίπαλη περιοχή

Περίπου στο 25′ ωστόσο ο Λεβαδειακός άρχισε να απορροφά την πίεση της αντιπάλου του, οι Βοιωτοί… πήγαν την αναμέτρηση σε σετ παιχνίδι και με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να επισκέπτονται με αξιώσεις τα καρέ του Βελλίδη, όπου ο Μυτίδης «κυριαρχούσε». Ο Κύπριος φορ κέρδισε τις περισσότερες «μονομαχίες» από τους αντίπαλους αμυντικούς,, έβγαλε δύο καλές τελικές σε διάστημα πέντε λεπτών (36′ σουτ, 41′ κεφαλιά), ενώ πλέον η κατοχή όλου του πρώτου ημιχρόνου ήταν οριακή υπέρ της Βέροιας (51%-49%), δείγμα πως οι «πράσινοι» είχαν ισορροπήσει πλήρως το ματς.

Το 0-1 του Πολέτο «ανήκει» κατά το ήμισυ στον Κύπριο φορ

Εναρξη στο δεύτερο μισό και η Βέροια θέλησε να ξαναπάρει τα «ηνία». Σε 1-2 περιπτώσεις άπλωσε το παιχνίδι της χωρίς όμως να «βγάλει» τη μεγάλη φάση, κυκλοφορούσε την μπάλα ωστόσο τα πάντα άλλαξαν στο 58′ όταν ο Μυτίδης έπαιξε πολύ όμορφα κάθετα για τον Πολέτο που βγήκε στον κενό χώρο, πάτησε περιοχή και πλάσαρε εύστοχα το Βελλίδη.

Αυτόματα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ και ναι μεν το γκολ τους δεν μετράει για «διπλό» πήραν το προβάδισμα και κλήθηκαν να διαχειριστούν το παιχνίδι.

«Κατοχή» η «βασίλισσα», διαχείριση οι Βοιωτοί

Εκ του αποτελέσματος αλλά κυρίως με γνώμονα την εικόνα της αναμέτρησης τα κατάφεραν πολύ καλά μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης. Με μόνη εξαίρεση τη φάση του 69′ όπου ο Πασάς βγήκε στην πλάτη της άμυνάς τους και σούταρε από πλάγια θέση μέσα από τα καρέ τους (έδιωξε ο Μάρκοβιτς) και 1-2 περιπτώσεις που δημιουργήθηκαν «υποψίες» φάσεων σε στατικές μπάλες, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα (ύστερα από την είσοδο του Λιάγκα έπαιζαν με τρεις στόπερ), αφού οι γηπεδούχοι αναλώθηκαν ως επί το πλείστον σε μία ανούσια κατοχή. Μάλιστα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων βρέθηκαν φάτσα με το 0-2 αλλά ο Βελλίδης είπε από κοντά «όχι» στον Συμελίδη.

ΒΕΡΟΙΑ(Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (86′ Παπαχρήστος), Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος (66′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης (66′ Μπλέτσας), Γιακουμάκης, Κάτσε (77′ Πόζογλου), Πασάς (86′ Καπνίδης)
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ(Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ (54′ Συμελίδης), Μεχία, Νίλι (82′ λ.τ Λιάγκας), Πολέττο, Βήχος, Μυτίδης (71′ Δούμτσιος), Τζημόπουλος, Κωνσταντινίδης, Μουτίνιο (71′ Βρακάς).