Βαλένθια- Μαγιόρκα 1-2: Άλωσε το «Μεστάγια» με ανατροπή

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Μαγιόρκα στην μάχη που θα δώσει για τη σωτηρία της στη La Liga αφού πέρασε από το Μεστάγια νικώντας με 2-1 την Βαλένθια.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τίποτα προς αναφορά αλλά η επανάληψη ήταν εντυπωσιακή αφού οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο επιθετικό ποδόσφαιρο με φάσεις εκατέρωθεν.

Το 1-0 έγινε με πέναλτι του Καβάνι στο 52′. Η απάντηση για τους Νησιώτες ήρθε με το ίδιο νόμισμα αφού κέρδισαν πέναλτι και ο Μουρίκι έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα.

Τελικά στο 82’ ο Λι Κανγκ Ιν έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ από αριστερά και διαμόρφωσε το 1-2 ενώ στο 84’ ακυρώθηκε γκολ του Ντούρο.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Ντιακαμπί (3’ Οζκατσάρ), Γκαγιά, Κορέια, Γκάμπριελ, Αλμέιδα (74’ Ντούρο), Μούσα, Νίκο Γκονθάλεθ (67’ Γκιγιαμόν), Κλάιφερτ (74’ Μάρκος Αντρέ), Λίνο, Καβάνι

ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Ραΐκοβιτς, Κόστα (78’ Τζιοβάνι Γκονθάλεθ), Μαφέο, Ραΐγιο, Βαλιέντ (76’ Νάστασιτς), Κοπέτε (55’ Αμάτ), Μπατάλια (55’ Μπαμπά), Ντε Γαλαρέτα, Λι Κανγκ Ιν, Αντόνιο Σάντσεθ (55’ Ντάνι Ροντρίγκεθ), Μουρίκι