Βάφτηκε… ασπρόμαυρο το ντέρμπι ντέλα Μόλε!

Ματσάρα με τα όλα της. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πραγματοποίησε εκπληκτική ανατροπή κι επικράτησε με 4:2 της Τορίνο, για το τοπικό ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Serie A.

Τι κι αν η Τορίνο προηγήθηκε δύο φορές; Η Γιουβέντους ισοφάρισε ισάριθμες φορές και έφτασε σε σπουδαία ανατροπή, φτάνοντας στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με 35 βαθμούς. Οι “μπιανκονέρι” μπορεί να δέχθηκαν αφαίρεση βαθμών στη φετινή αγωνιστική περίοδο, αλλά δηλώνουν εκ νέου παρόντες για τις θέσεις Ευρώπης. Από την άλλη, η Τορίνο έμεινε στην ένατη θέση και τους 31 βαθμούς.

Η αναμέτρηση άρχισε με ιδανικό τρόπο για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα μέσα στην έδρα της Γιουβέντους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπουοντζόρνο έδωσε με το κεφάλι στον Καραμό και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέζνι. Η ομάδα του Ιβάν Τζούριτς είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Στο 13′, η “Γηραιά Κυρία” απείλησε με σουτ του Ντι Μαρία, κάνοντας την πρώτη της αξιοσημείωτη τελική. Τρία λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης. Ο Κουαδράδο σούταρε μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά η επόμενη καλή στιγμή ήρθε από την πλευρά των γηπεδούχων. Ο Βλάχοβιτς έπιασε ένα καλό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο γκολκίπερ της Τορίνο αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 43′, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Σανάμπρια να νικά τον Σέζνι, αλλά η Γιουβέντους είχε απάντηση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, καθώς ο Ντανίλο έπιασε την κεφαλιά κι έκανε το 2:2.

Στο δεύτερο μέρος, ο αγώνας άρχισε πιο ισορροπημένα, καθώς η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι κατάφερε να ισοσκελίσει την κατοχή της μπάλας, θέλοντας να αποκτήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 49′ οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή με σουτ του Μίραντσουκ, αλλά δεν ανησύχησε τον Σέζνι. Στο 50′, ο Βλάχοβιτς έχασε τεράστια ευκαιρία για την ανατροπή, με το σουτ να σταματά στο δοκάρι του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Επτά λεπτά αργότερα, ο Σέρβος επιθετικός είχε ακόμη μία ευκαιρία, αλλά η κεφαλιά του πέρασε έξω από την εστία της Τορίνο. Η ομάδα του Ιβάν Τζούριτς είχε απάντηση στο 67′, με το σουτ του Λινέτι να σταματά στο δοκάρι του Σέζνι. Οι “μπιανκονέρι”, είχαν πλέον την κατοχή της μπάλας και αναζητούσαν το γκολ της ανατροπής. Αυτό, ήρθε από πρώην παίκτη της Τορίνο στο 71′, όταν ο Μπρέμερ έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον τερματοφύλακα της πρώην του ομάδας για το 3:2. Στο 81′, η “Γηραιά Κυρία” κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη της, με τον Ραμπιό να κάνει από κοντά το 4:2, που αποτέλεσε το τελικό σκορ του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 16′ Κουαδράδο, 45+1′ Ντανίλο, 71′ Μπρέμερ, 81′ Ραμπιό / 2′ Καραμό, 43′ Σανάμπρια
Δοκάρι: 50′ Βλάχοβιτς / 67′ Λινέτι
Κίτρινες: 60′ Ροντρίγκες
Κόκκινη:-

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Μπρέμερ (90′ Μπονούτσι), Ντανίλο, Σάντρο, Φατζιόλι, Ραμπιό, Μπαρενετσέα (69′ Πογκμπά), Κουαδράδο (69′ Ντε Σίλιο), Κόστιτς, Ντι Μαρία (69′ Κιέζα), Βλάχοβιτς (90′ Κεν)

Τορίνο (Ιβάν Τζούριτς): Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Σουρς, Τζιτζί (84′ Γκραβιγιόν), Μπουοντζόρνο, Ίλιτς, Λινέτι (74′ Ρίτσι), Ροντρίγκες (75′ Βοϊβόντα), Σίνγκο, Μίραντσουκ, Καραμό (60′ Ράντονιτς / 75′ Σεκ), Σανάμπρια