Τούμπαρε το ματς και “σόκαρε” τη Λυών η Οσέρ

Η ομάδα του Κριστόφ Πελισιέ “έσπασε” το αήττητο έξι συνεχόμενων παιχνιδιών της Ολιμπίκ, επικρατώντας με 2:1 στο “Stade de l’Abbé-Deschamps”. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο δεν παρουσίασαν καλή εικόνα και το… πλήρωσαν.

Το πρώτο μέρος είχε χαμηλό ρυθμό και η μοναδική αξιόλογη φάση μετατράπηκε σε γκολ, στο 36ο λεπτό, από τη Λυών. Ο Τολισό σέντραρε στην περιοχή και ο Μούσα Ντεμπελέ, όντας αμαρκάριστος, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά. Στο 50′, ο Γκαετάν Περίν ισοφάρισε για την Οσέρ από την άσπρη βούλα και τρία λεπτά αργότερα (53′) ο Τζουμπάλ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ντα Κόστα. Οι παίκτες του Λοράν Μπλαν δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και το 2:1 παρέμεινε ως το τέλος.

Η Οσέρ πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, μετά τις 30 Οκτωβρίου και πλέον μετρά 18 βαθμούς, ευρισκόμενη οριακά κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη, η Λυών παραμένει στη μέση του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1, έχοντας 35 βαθμούς και δείχνοντας πως πολύ δύσκολα θα πάρει κάποιο ευρωπαϊκό “εισιτήριο”.//