Το σερί τους Πορτογαλία και Κριστιάνο | Δύσκολα η Ισπανία τη Δανία | Σημαντικό τρίποντο για τη Σερβία

Πολωνία-Πορτογαλία 1-3

Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα, η Πορτογαλία ήταν πολύ αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο και “πλήγωσε” τους Πολωνούς. Ο Μπερνάρντο Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, ενώ στο 37΄ ο Κριστιάνο Ρονάλντο πήρε το ριμπάουντ από το δοκάρι του Λεάο και έκανε το 2-0. Ο 39χρονος σούπερ σταρ λίγο έλειψε να γίνει δημιουργός στο 54΄, αλλά ο Μπρούνο Φερνάντες αστόχησε από καλή θέση μετά την πάσα του. Ο μεσοεπιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 59΄ύστερα από απίθανη ατομική ενέργεια του Λεάο. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν το ρυθμό τους και ο Ζιελίνσκι το εκμεταλλεύτηκε, μειώνοντας σε 2-2-1 στο 78ο λεπτό και βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την Πολωνία. Οι ελπίδες των γηπεδούχων για κάτι περισσότερο σβήστηκαν στο 88΄, όταν ο Μπεντνάρεκ έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά το γύρισμα του Νούνο Μέντες.

Ισπανία-Δανία 1-0

Οι πρωταθλητές Ευρώπης αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα απέναντι στους Δανούς. Παρ’ ότι διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας και είχαν τις πιο απειλητικές στιγμές, με πιο σημαντικές τις προσπάθειες των Μοράτα στο 21΄και Γιαμάλ στο 45΄ που πέρασαν άουτ, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Τον γόρδιο δεσμό έλυσε ο Μάρτιν Θουμπιμέντι στο 79ο λεπτό, με ένα γκολ που χρειάστηκε τη βοήθεια του VAR για να κατακυρωθεί. Η Ισπανία προσπέρασε έτσι τη Δανία πατώντας στην κορυφή του 4ου ομίλου του League A.

Σερβία-Ελβετία 2-0

Οι Ελβετοί είχαν υψηλό ποσοστό κατοχής της μπάλας στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να γίνονται απειλητικοί. Σε καίριο χρονικό σημείο η Σερβία πήρε το προβάδισμα, με αυτογκόλ του Ελβέντι στο 45+1΄, το οποίο αρχικά είχε κατακυρωθεί ως γκολ του Νίκολα Μιλένκοβιτς. Ο Γιόβιτς λίγο έλειψε να δώσει μεγάλο πλεονέκτημα στους γηπεδούχους στο 48΄, αλλά τον σταμάτησε ο Κόμπελ. Ό,τι δεν έκανε ο επιθετικός της Μίλαν, το κατάφερε ο “kliller” Αλεξάντρ Μίτροβιτς στο 61ο λεπτό, διαμορφώνοντας το 2-0. Η Ελβετία βρήκε μοναδική ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 72΄, αλλά ο Ραΐκοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Εμπολό. Με τη νίκη της αυτή, η Σερβία εδραιώθηκε στην τρίτη θέση του 4ου ομίλου του League A με τέσσερις βαθμούς, αφήνοντας στο απόλυτο “μηδέν” και την τελευταία θέση τους Ελβετούς.