Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Αγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας 14 συμ./3 ασίστ* (Λίβερπουλ): Έμεινε στον πάγκο.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης 16 συμμετοχές (Νόριτς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εΚτός έδρας νίκη (3:2) επί της Μίλγουολ.
Τζορτζ Μπάλντοκ 26 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 29 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Μπλάκμπερν.
Δημήτρης Πέλκας 17 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Χαλ): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Τζόλης 5 συμ./1 γκολ (Νόριτς): Έμεινε στον πάγκο. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε στην Ολλανδική Τβέντε με τη μορφή δανεισμού, καταγράφοντας 10 συμμετοχές και ένα γκολ.)

Ισπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης 22 συμ./3 γκολ/2 ασίστ (Ανδόρρα): Έμεινε στον πάγκο.
Νίκος Μιχελής 10 συμμετοχές (Μιραντές): Έμεινε στον πάγκο.

Ιταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κυριακόπουλος 4 συμμετοχές (Μπολόνια): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (6/3, 21:45), εκτός έδρας, κόντρα στην Τορίνο. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε με τη φανέλα της Σασουόλο, στην οποία συνεχίζει ναι ανήκει, καταγράφοντας 12 συμμετοχές με ένα γκολ και μία ασίστ.)
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 17 συμ./1 γκολ (Μπολόνια): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (6/3, 21:45), εκτός έδρας, κόντρα στην Τορίνο.
Δημήτρης Νικολάου 22 συμμετοχές (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0:0) με τη Βερόνα.
Μάριος Οικονόμου (Σαμπντόρια): Έμεινε στον πάγκο.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 12 συμμετοχές (Πάρμα): Αγωνίστηκε για 17 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Ρετζίνα.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης 15 συμ./3 ασίστ (Κάλιαρι): Αγωνίστηκε για 80 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Μπρέσια.
Ηλίας Κουτσουπιάς 17 συμ./1 γκολ (Μπενεβέντο): Έμεινε στον πάγκο.
Γιάννης Φετφατζίδης 5 συμ./1 γκολ (ΣΠΑΛ): Αγωνίστηκε για 54 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Τσιταντέλα. Πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του (41′), ανοίγωντας το σκορ.

Serie C
Αντώνης Σιατούνης 6 συμμετοχές (Εντέλα): Έμεινε στον πάγκο.

Γερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας 4 συμμετοχές (Στουτγκάρδη): Έμεινε στον πάγκο.
Βασίλης Λαμπρόπουλος 11 συμμετοχές (Μπόχουμ): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Έμεινε στον πάγκο.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 20 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Στουτγκάρδη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από την Μπάγερν Μονάχου.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης 12 συμ./2 ασίστ (Μπόχουμ): Έμεινε στον πάγκο.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 19 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Αγωνίστηκε για 42 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (3:3) με την Αίντραχτ Μπράουνσβαϊγκ.
Χαράλαμπος Μακρίδης 17 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Ρέγκενσμπουργκ): Εκτός αποστολής.
Μανώλης Σάλιακας 20 συμ./1 γκολ/4 ασίστ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Πάντερμπορν. Ήταν ο δημιουργός του δεύτερου γκολ της ομάδας του (42′), το οποίο πέτυχε ο Λούκας Ντάσχνερ.

Γαλλία:

Λιγκ 1
Θεοχάρης Τσιγγάρας 1 συμμετοχή (Τουλούζ): Εκτός αποστολής.

Πορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος 6 συμμετοχές (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Εκτός αποστολής.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος 23 συμμετοχές (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της Φαμαλικάο.
Ανδρέας Σάμαρης 16 συμ./1 ασίστ (Ρίο Άβε): Αγωνίστηκε για 64 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Μπράγκα.

Ολλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν 1 συμμετοχή (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Έμεινε στον πάγκο.
Τάσος Δουβίκας 22 συμ./12 γκολ/3 ασίστ (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από τη Φορτούνα Σιτάρντ. Πέτυχε το γκολ της ομάδας του (59′).
Λάζαρος Λάμπρου 18 συμ./2 γκολ/2 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (4:1) από την Σπάρτα Ρότερνταμ.
Βασίλης Μπάρκας 24 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από τη Φορτούνα Σιτάρντ.
Βαγγέλης Παυλίδης 16 συμ./11 γκολ/3 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Φίτεσε.
Δημήτρης Σιόβας 15 συμ./1 γκολ (Φορτούνα Σιτάρντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Ουτρέχτης.
Βασίλης Σουρλής 2 συμμετοχές (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής.
Παντελής Χατζηδιάκος 24 συμ./4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Φίτεσε.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος 19 συμ./9 γκολ/6 ασίστ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 69 λεπτά στην εντυπωσιακή και εμφατική νίκη επί της Ντε Μπος (13:0). Πέτυχε τέσσερα γκολ (!), έχοντας συμπληρώσει το χατ τρικ στο 12′ (2′, 4′, 12′), ενώ σκόραρε και στο 27′.
Κωνσταντίνος Λάμπρου 23 συμ./1 ασίστ (Βίλεμ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (6/3, 21:00), εκτός έδρας, κόντρα στην Αλκμάαρ Β’.
Βασίλης Παυλίδης 1 συμμετοχή (Τοπ Ος): Έμεινε στον πάγκο. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Αλκμάαρ Β’, στην οποία ακόμα ανήκει, καταγράφοντας 4 συμμετοχές.)

Αυστρία:

Κοσμάς Γκέζος 18 συμ./2 γκολ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Έμεινε στον πάγκο.

Λιγκα 2
Μελέτιος Μίσκοβιτς 17 συμ./1 ασίστ (Κάφενμπεργκ): Αγωνίστηκε για 86 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Λιτς.

Σερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς 24 συμ./3 γκολ/1 ασίστ (Κολουμπάρα): Αγωνίστηκε για 28 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Γιαβόρ.

Βέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος 11 συμμετοχές (Μπέερσχοτ): Εκτός αποστολής.

Ελβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας (Σιόν): Εκτός αποστολής.

Τσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης 16 συμμετοχές (Σλόβαν Λίμπερετς): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3:1) από την Μποχέμιανς.

Δανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα 6 συμμετοχές (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης 16 συμ./8 γκολ/2 ασίστ (Βέιλε): Είναι τραυματίας.

Τουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας 21 συμ./2 ασίστ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:3) από την Καραγκουμρούκ. Δημιούργησε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (90’+1′), το οποίο πέτυχε ο Λέκι Τζέιμς.
Στέλιος Κίτσιου 20 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Γκαζιαντέπ): Εκτός αποστολής. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Γκαζιαντέπ, καταγράφοντας 20 συμμετοχές, ένα γκολ και δύο ασίστ.)
Δημήτρης Κολοβέτσιος 21 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από την Φενερμπαχτσέ.
Ευθύμης Κουλούρης 1 συμμετοχή (Αλάνιασπορ): Αγωνίστηκε για 9 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Μπασακσεχίρ. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Λασκ Λίντσερ, στην οποία ακόμα ανήκει, καταγράφοντας 14 συμμετοχές, ένα γκολ και μία ασίστ.)
Τάσος Μπακασέτας 20 συμ./6 γκολ/5 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Εκτός αποστολής.
Ανδρέας Μπουχαλάκης 2 συμμετοχές (Κόνιασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Γκιρεσουνσπόρ.
Μανώλης Σιώπης 20 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Αγωνίστηκε για 60 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1:2) από την Ουμρανιγιεσπόρ.
Χάρης Χαρίσης 16 συμ./1 γκολ (Σίβασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:3) από την Καραγκουμρούκ.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 18 συμ./1 γκολ (Ανκαραγκούτσου): Αγωνίστηκε για 29 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Μπεσίκτας.

Ιωάννης Γκέλιος 22 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:1) από την Κετσιορενγκουτσού.
Γιώργος Κουτρουμπής 21 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:1) από την Κετσιορενγκουτσού.

Κύπρος:

Πέτρος Γιακουμάκης 5 συμμετοχές (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Τάσος Δώνης 13 συμ./4 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (6/3, 19:00), εντός έδρας, κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα.
Νίκος Καλτσάς 19 συμ./2 γκολ (Καρμιώτισσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από την Ομόνοια. Ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ του αγώνα (65′).
Χάρης Μαυρίας 14 συμμετοχές (Απόλλων Λεμεσού): Εκτός αποστολής.
Φιορίν Ντουρμισάι 1 συμ./1 γκολ (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Εκτός αποστολής.
Μανώλης Τζανακάκης 9 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Έμεινε στον πάγκο.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (6/3, 19:00), εντός έδρας, κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα.

Ουγγαρία:

Γιώργος Αντζουλάς 3 συμμετοχές (Ούιπεστ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Ντεμπρετσένι.
Αλέξανδρος Κυζιρίδης 10 συμμετοχές (Ντεμπρετσένι): Αγωνίστηκε για 67 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Ούιπεστ.
Γιώργος Νεοφυτίδης 9 συμ./1 γκολ (Ντεμπρετσένι): Έμεινε στον πάγκο.

Πολωνία:

Εξτρακλάσα
Σωκράτης Διούδης 1 συμμετοχή (Ζαγκλέμπιε Λούμπιν): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (6/3, 20:00), εκτός έδρας, κόντρα στη Ραντόμιακ Ράντομ.
Στέφανος Καπίνο 3 συμμετοχές (Μιέντζ Λέγκνιτσα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Γιαγκελόνια. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Αρμίνια Μπίλεφελντ, με την οποία κατέγραψε πέντε συμμετοχές.)
Αλέξανδρος Κατράνης 20 συμ./1 ασίστ (Πιάστ Γκλίβιτσε): Αγωνίστηκε για 45 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Σταλ Μιέλετς.
Γιάννης Μασούρας 7 συμ./1 γκολ (Μιέντζ Λέγκνιτσα): Αγωνίστηκε για 89 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Γιαγκελόνια.
Γιάννης Παπανικολάου 22 συμμετοχές (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Στσζέτσιν.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 21 συμ./2 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Βίντζε Λοντζ.
Στράτος Σβάρνας 19 συμ./3 γκολ/3 ασίστ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 79 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:0) επί της Στσζέτσιν.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 17 συμ./1 ασίστ (Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) από την Ρακόφ.

Σλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 5 συμμετοχές (Μιχάλοβτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Μοράτσε-Βράμπλε.
Γιάννης Νιάρχος 4 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 63 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Ρουζομπέροκ. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Ζλάτε Μόραφτσε, με την οποία κατέγραψε δεκαπέντε συμμετοχές και τέσσερα γκολ.)
Σπύρος Ρισβάνης 12 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Ρουζομπέροκ.
Κυριάκος Σαββίδης 20 συμ./4 γκολ/2 ασίστ (Σπαρτάκ Τρνάβα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:1) από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας. Ήταν ο δημιουργός του γκολ της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Σεμπάστιαν Κόσα (58′).

Μολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος 14 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 11/3.
Στέφανος Ευαγγέλου 4 συμμετοχές (Σερίφ Τιράσπολ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 11/3.
Νίκος Καρανίκας 6 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 11/3.
Γιάννης-Φοίβος Μπότος 7 συμ./1 γκολ (Σερίφ Τιράσπολ): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 11/3.
Θεοχάρης Ποζατζίδης 7 συμ./2 γκολ (Σφίντουλ Γκεόργκι): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 11/3.

Φινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας (Χάκα): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 5/4.
Γιώργος Κανελλόπουλος (Ελσίνκι): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 5/4.
Γιώργος Μάνθατης (KTP): Δεν έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις έως τις 5/4.

Λετονία:

Θάνος Πέτσος 21 συμμετοχές (Ρίγα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Αλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος 17 συμμετοχές (Τιούτα): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (6/3, 17:00), εντός έδρας, κόντρα στη Βλάζνια.

Εσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης 1 συμμετοχή (Κάλιου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (0:0) με την Ταλίνα Κάλεβ.

Κατάρ:

Κώστας Μανωλάς 13 συμ./1 ασίστ (Αλ Σαρζά): Εκτός αποστολής.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 9 συμμετοχές (Κορφακάν): Εκτός αποστολής.

ΗΠΑ:

MLS

Γιώργος Γιακουμάκης 1 συμμετοχή (Ατλάντα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 32 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Τορόντο F.C. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Σέλτικ, με την οποία κατέγραψε δεκαεννέα συμμετοχές, έξι γκολ και μία ασίστ.)
Γιώργος Κούτσιας (Σικάγο Φάιερ): Εκτός αποστολής.
Ταξιάρχης Φούντας 21 συμ./12 γκολ/3 ασίστ (D.C. Γιουνάιτεντ): Εκτός αποστολής.

Ινδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 21 συμ./10 γκολ/3 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Αγωνίστηκε για 120 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Μπενγκαλούρου.