Θρίαμβος της Μπενφίκα του Παυλίδη απέναντι στην Ατλέτικο

Μπορεί στην Πορτογαλία να μην τα πηγαίνει τόσο καλά, ωστόσο στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση τα πηγαίνει περίφημα η Μπενφίκα. Το σύνολο του Μπρούνο Λάζε έκανε το δύο στα δύο στο Champions League, πανηγυρίζοντας μία πολύ μεγάλη και εμφατική νίκη απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία υπέστη έναν πρωτοφανή διασυρμό στη Λισαβόνα. Είχε συμβολή και ο Βαγγέλης Παυλίδης, ο οποίος είχε δοκάρι, αλλά κέρδισε το πέναλτι, για το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

Κυρίαρχη η Μπενφίκα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, αφού κατάφερε να απειλήσει την εστία της Ατλέτικο Μαδρίτης από πολύ νωρίς. Μόλις στο 6ο λεπτό οι Πορτογάλοι έφθασαν κοντά στο γκολ. Ο Ντι Μαρία έκανε μία ωραία ατομική ενέργεια, “άδειασε” τους αντιπάλους τους και πάσαρε στον Παυλίδη, ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά είδε τον Βίτσελ να στέλνει την μπάλα κόρνερ με τάκλιν. Από την εκτέλεσή του, ο Έλληνας επιθετικός κατάφερε να νικήσει τους πάντες στον αέρα, ωστόσο ο Όμπλακ έκανε σπουδαία επέμβαση, στην κεφαλιά του διεθνή φορ. Τελικά, το γκολ δεν άργησε να έρθει για τους Πορτογάλους, μιας και άνοιξαν το σκορ στο 13′. Ο Όρσνες κέρδισε την μπάλα, είδε το κενό στην αντίπαλη άμυνα, πέρασε την μπάλα στον Ακτούρκογλου και ο Τούρκος εξτρέμ έκανε το 1-0 για την Μπενφίκα. Σταδιακά, η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και να φθάσει στα καρέ του Τρουμπίν, με πρωταγωνιστή τον Λίνο. Ο Βραζιλιάνος μπακ-χαφ έκανε μία κούρσα από τα αριστέρα, πέρασε τους αμυντικούς των γηπεδούχων, επιχείρησε την σέντρα-σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ουκρανού τερματοφύλακα στο 37ο λεπτό. Πάντως, η Μπενφίκα θα μπορούσε να πάει με μεγαλύτερο προβάδισμα στα αποδυτήρια. Ο Ντι Μαρία έφυγε στην κοντά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, είδε τον Παυλίδη και ο Έλληνας επιθετικός σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Όμπλακ με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή.

(uefa.com)

Το δεύτερο μέρος άρχισε ιδανικά για την Μπενφίκα, η οποία διεύρυνε το προβάδισμά της, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Ο Παυλίδης να περάσει από τους αμυντικούς της Ατλέτικο, έχοντας την μπάλα στα πόδια του μέσα στην περιοχή των Μαδριλένων, όμως πρώτα ο Γκάλαχερ και μετά ο Χιμένες, τον πάτησαν στο πόδι, ρίχνοντάς τον στο έδαφος. Ο διαιτητής έκανε χρήση του βίντεο-ριπλέι κι έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντι Μαρία, ο οποίος νίκησε τον Όμπλακ από τα έντεκα βήματα, κάνοντας το 2-0 για τους Πορτογάλους στο 52ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και τρία λεπτά μετά, έφθασαν κοντά στο να πετύχουν και τρίτο τέρμα, ξανά με τον Ντι Μαρία. Ο Αργεντίνος εξτρέμ έκανε μία καλή προσπάθεια, αλλά τον σταμάτησε ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο Μαδρίτης. Το 3-0 για την Μπενφίκα ήρθε στο 75′. Ο Μπέστε έκανε την σέντρα και ο Μπαχ πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Τον θρίαμβο των Πορτογάλων ολοκλήρωσε τον 84′ ο Κοκτσού. Ο Ρεϊνίλντο υπέπεσε σε παράβαση, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Τούρκος μέσος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΓΚΟΛ: 13′ Ακτούρκογλου, 52′ (πεν.) Ντι Μαρία, 75′ Μπαχ, 84′ (πεν.) Κοκτσού
Κίτρινες: 23′ Όρσνες – 70′ Σεράνο, 83′ Χιμένες, 83′ Ρεϊνίλντο, 90’+5′ Κορέα