Στο… ρελαντί ο ΠΑΟΚ στις Σέρρες

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” δεν ήταν αποτελεσματικός, όμως δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Πανσερραϊκό, του οποίου επικράτησε με 2-0 για την 25η αγωνιστική της Super League, σημειώνοντας από ένα γκολ στις καθυστερήσεις κάθε ημιχρόνου.

Ο αγώνας

Μόλις στο 5ο λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ με κεφαλιά του Σαμάτα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουργκ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Δύο λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι είχαν μία καλή στιγμή. Ο Κωνσταντέλιας εκτέλεσε από μακριά εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την αριστερή πλευρά του δοκαριού του Πανσερραϊκού. Στο 15′ έκανε αισθητή την παρουσία του στο παιχνίδι ο Πανσερραϊκός. Ο Ουάρντα πήρε την μπάλα στα αριστερά, ντρίμπλαρε ωραία, σούταρε λίγο μέσα στην περιοχή, ωστόσο μπλόκαρε εύκολα ο Ζίβκοβιτς. Ο χρόνος περνούσε και ο ΠΑΟΚ μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Χόβαν, με τους γηπεδούχους να έχουν καλή αμυντική λειτουργία. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα λήξει χωρίς σκορ, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα. Ο Διαμαντής προσπάθησε να προστατεύσει την μπάλα, βάζοντας το σώμα του, ωστόσο ο Κωνσταντέλιας βγήκε μπροστά του και τσίμπησε την μπάλα για να κάνει το 1-0 στο 45’+2′.

(ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε και πολύ η εικόνα του παιχνιδιού, αλλά ο ΠΑΟΚ δημιουργούσε πλέον τελικές προσπάθειες με μεγαλύτερη συχνότητα και κυρίως με σουτ εκτός περιοχής. Όπως του Οζντόεφ στο 55′ που δεν βρήκε στόχο, αλλά και του Ντεσπόντοφ στο 62′, το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Χόβαν. Ο ρυθμός σταδιακά έπεφτε, με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα που ήθελε και τον Πανσερραϊκό να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 69′. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έμειναν και με εννέα παίκτες και ο “Δικέφαλος του Βορρά” διεύρυνε το σκορ. Ο Σοάρες έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε λίγο στον Ντεσπόντοφ που έκανε την κίνηση και από το σώμα του Πεταυράκη κατέληξε στα δίχτυα και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 2-0 στις καθυστερήσεις.

ΓΚΟΛ: 45’+2′ Κωνσταντέλιας, 90’+1′ (αυτ.) Πεταυράκης

Κίτρινη: 37′, 69′ Μορέιρα, 40′ Οικονόμου / 15′ Σβαμπ
Κόκκινη: 69′ Μορέιρα, 83′ Δεληγιαννίδης
Δοκάρι:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Θυμιάνης (24′ Μπέργκστρομ), Διαμαντής, Πεταυράκης, Δεληγαννίδης, Ντανκερλούι, Πηλέας (66′ Σοφιανός), Οικονόμου (66′ Στάικος), Μορέιρα, Ουάρντα, Γούλερι (76′ Μούργος).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (74′ Ράφα), Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Ότο, Σβαμπ (90’+2′ Τσιγγάρας), Οζντόεφ (64′ Μάρκος Αντόνιο), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (64′ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Σαμάτα (74′ Τόμας).