Στα πέναλτι ο Απόλλωνας, άφησε εκτός τετράδας τη Βουλιαγμένη

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τον Απόλλωνα να εμφανίζει τελείως διαφορετική εικόνα -κυρίως στην άμυνα- σε σχέση με τις δύο ήττες του από τον ΠΑΟΚ στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη έδειξε πάθος και αποφασιστικότητα και θα μπορούσε να πάρει σημαντικό προβάδισμα, αν ήταν πιο αποτελεσματική στον παίκτη παραπάνω (είχε 1/6 στο πρώτο ημίχρονο). Η Βουλιαγμένη, με τα ατού της εξουδετερωμένα, είχε σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση, παρά τις βοήθειες που έδωσαν οι νεαροί Σπάχιτς και Χατζής. Τρεις φορές προηγήθηκε η “αμφίβια ταξιαρχία” και τρεις φορές ισοφαρίστηκε, αλλά ένα πέναλτι του Μπογκντάνοβιτς κι ένα παλικαρίσιο γκολ του Σολανάκη από τα 2μ. διαμόρφωσαν για πρώτη φορά διαφορά δύο τερμάτων (5-3) στο τέλος του ημιχρόνου.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τη Βουλιαγμένη στο 6΄43΄΄ πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου, όταν αποβλήθηκε με αντικατάσταση (μετά από εξέταση του βίντεο) ο Νεμάνια Ούμποβιτς, για χτύπημα στον Χονδροκούκη. Λίγο αργότερα ο Σαλανάκης σε παίκτη παραπάνω ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 6-3, αλλά ο αρχηγός του ΝΟΒ, Μάριος Καπότσης, πέτυχε δύο διαδοχικά γκολ στα ίσια και ξαναέβαλε -ψυχολογικά κυρίως- την ομάδα του στο παιχνίδι. Δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Χαλυβόπουλος σε παίκτη παραπάνω ισοφάρισε και το ματς άρχιζε από την αρχή…

Ο 16χρονος Δημήτρης Χατζής, με σουτ στην εκπνοή του χρόνου επίθεσης, έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στη Βουλιαγμένη με 7-6, 5΄09΄΄ πριν τη λήξη. Ακολούθησε πολύ καλή άμυνα στον Σολανάκη και νέο γκολ από τον Χαλυβόπουλο, όμως ο Σολανάκης έδωσε λύση στον Απόλλωνα μετά από 9,5 “άγονα” λεπτά και ο Αλαμάνος σε παίκτη παραπάνω ισοφάρισε 8-8, 2΄59΄΄ πριν το τέλος. Οι άμυνες και οι δύο τερματοφύλακες δεν επέτρεψαν να σημειωθεί άλλο γκολ και ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτο τον τυπικά γηπεδούχο Απόλλωνα Σμύρνης): 3-2, 2-1, 1-3, 2-2

Η σειρά των πέναλτι: Σουσιασβίλι 9-8, Καπότσης 9-9, Γωνιωτάκης 10-9, Χατζής (απόκρουση Γαλανόπουλου), Τόττης 11-9, Κουρούβανης (δοκάρι), Γαρδίκας 12-9

Διαιτητές: Σταυρίδης, Μοίραλης

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 2, Μπογκντάνοβιτς 1, Μόκκας, Τρούλος, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι 2, Χονδροκούκης, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας 1, Τσαχειλίδης, Σολανάκης 3, Καβουσανός, Τόττης 2, Τσιαβαλιάρης

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Αρ. Χαλυβόπουλος 2, Σπάχιτς 1, Καλογερόπουλος, Αλμύρας, Ούμποβιτς, Παπασηφάκης, Γούντχεντ, Καστρινάκης, Καπότσης 4, Κουρούβανης, Σαπουνάκης, Ανδρεάδης, Χατζής 2, Σπηλιόπουλος