Σπουδαίο τρίποντο στη Βιτόρια για την Βαγιαδολίδ

Τέλος στο αρνητικό σερί 8 αγώνων χωρίς νίκη (2 ισοπαλίες, 6 ήττες) έβαλε η Βαγιαδολίδ και μάλιστα με σπουδαίο διπλό, επικρατώντας με 3-2 στην έδρα της Αλαβές, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής στην ισπανική LaLiga.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς με τον Μαρτίνεθ (6′), όμως στη συνέχεια η Βαγιαδολίδ κυριάρχησε. Στο 17′ ο Σιλά και στο 72′ ο Αμαλάχ με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι γύρισαν το σκορ και στο 76′ ο Ανουάρ Τουχαμί (που είχε περάσει ένα εξάμηνο ως δανεικός στον Παναθηναϊκό τη σεζόν 2019/20), έκανε το 3-1 για τους φιλοξενούμενους.

Η Αλαβές μείωσε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων σε 3-2 με τον Κίκε Γκαρθία, ο οποίος ωστόσο, αποβλήθηκε δύο λεπτά μετά με δύο κίτρινες για διαμαρτυρία και η Βαγιαδολίδ κράτησε ως το τέλος το “χρυσό” διπλό και την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα, μετά απ’ αυτή που είχε σημειώσει στις 19 Αυγούστου απέναντι στην Εσπανιόλ (1-0), στην πρεμιέρα της LaLiga.