Ραντεβού με την “μεγάλη κυρία” στον τελικό η Αταλάντα

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις από τους Λόκμαν (90΄+5) και Πάσαλιτς (90΄+8) η Αταλάντα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Φιορεντίνα των 10 παικτών από το 53′ (αποβλήθηκε ο Μιλένκοβιτς) και με το εμφατικό 4-1 στο Μπέργκαμο να πάρει το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Coppa Italia, όπου στις 15 Μαΐου θα αντιμετωπίσει την Γιουβέντους στο «Ολίμπικο».

Οι «βιόλα» μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, κατάφεραν μέχρι το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 2-1 (το ματς πήγαινε στην παράταση), ωστόσο, η πίεση των «μπεργκαμάσκι» έφερε αποτέλεσμα και με δύο γκολ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη-πρόκριση στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης.

Ο Κοπμάινερς είχε δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 8΄, ισοφάρισε ο Μαρτίνες-Κουάρτα στο 68΄, αλλά ο Σκαμάκα στο 75′ έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την ομάδα του Τζανπιέρο Γκασπερίνι.//ΓΡ.