Premier League: Μεγάλο διπλό τετράδας η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ πήρε μεγάλο διπλό κόντρα στη Γουέστ Χαμ και κράτησε από κάτω της την Τότεναμ, που επίσης νίκησε. Κομβικό τρίποντο για Έβερτον με 1-0 επί της Τσέλσι.

Μερικές φορές μετράει απλώς η αποτελεσματικότητα. Η Άρσεναλ την είχε, εκμεταλλεύτηκε δύο κόρνερ και πανηγύρισε ένα πολύτιμο τρίποντο απέναντι στη Γουέστ Χαμ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου μένοντας έτσι στην τετράδα της Premier League.

Από κόρνερ του Σάκα ο Χόλντινγκ πήρε την κεφαλιά στο 38′ και άνοιξε το σκορ, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ο Μπόουεν με ωραίο διαγώνιο σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κανονιέρηδες» έκαναν αρκετά εύκολα λάθη, αλλά από ένα ακόμη κόρνερ του Σάκα και μία φάση διαρκείας, έγινε το 1-2 στο 54′ από τον Γκάμπριελ. Αποτέλεσμα που έμεινε έως το φινάλε..

Με αυτό το τρίποντο η διαφορά των Άρσεναλ και Τότεναμ έμεινε στους δύο ενώ θα παίξουν μεταξύ τους προσεχώς. Πολύ μεγάλο ματς για ένα εισιτήριο για το Champions League. Επίσης, αμφότερες πλησιάζουν την Τσέλσι.

Ανάσανε η Έβερτον

Η Έβερτον επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι, πήρε μεγάλη ανάσα και η μάχη επιβίωσης συνεχίζεται για εκείνη. Έχει πλέον ματς λιγότερο και βρίσκεται στο -2 από τη Λιντς και Μπέρνλι.

Ο Ριτσάρλισον σημείωσε το «χρυσό» γκολ για τους Μέρσεϊσαϊντερς μετά από το λάθος του Αθπιλικουέτα, ενώ ο Πίκφορντ ήταν καθοριστικός πραγματοποιώντας μεγάλες επεμβάσεις. Δοκάρι είχε ο Μάουντ. Για τους Λονδρέζους η ήττα δεν «πονάει», αφού μόνο με αυτοκτονία μπορεί να χαθεί η τετράδα.

Παρεμπιπτόντως, σε αυτή μπήκε για λίγες ώρες η Τότεναμ μετά το 3-1 επί της Λέστερ. Με τον Σον σε μία ακόμη τρομερή μέρα, τα «σπιρούνια» καθάρισαν το παιχνίδι και προσπέρασαν την Άρσεναλ αλλά μόλις για ένα δίωρο. Ο Κέιν στο 22′ από πάσα του Ασιάτη άνοιξε το σκορ και στη συνέχεια ο Σον έβαλε δύο γκολ στο 60′ και το 79′. Την ασίστ σε αμφότερα έκανε ο Κουλουσέφσκι, μία από τις καλύτερες μεταγραφές του Ιανουαρίου στην Premier League.