Πολίτες της Πόλης στην κορυφή της Ευρώπης…

Αναμονή τέλος για τη Σίτι. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα επικράτησαν 1:0 της Ίντερ στον τελικό του Champions League στην Κωνσταντινούπολη, έκαναν το τρεμπλ και κατέκτησαν τον πρώτο Ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία τους.

Το όνειρο έγινε πραγματικότητα. Η Σίτι στην κορυφή της Ευρώπης. Οι “πολίτες” δεν έβγαλαν τον καλύτερο εαυτό τους στο χορτάρι, μούδιασαν με την αναγκαστική αλλαγή του Ντε Μπρόινε στο 35ο λεπτό, όμως αυτό που έκαναν ήταν αρκετό για να εκπληρώσουν την αποστολή τους. Ο στόχος επετεύχθη, με την κατάκτηση του μεγαλύτερου τροπαίου επί ημερών Πεπ Γκουαρδιόλα και το Κύπελλο με τα μεγάλα αυτιά θα καταλήξει στο… Μάντσεστερ!

Ο αγώνας:

Μουδιασμένες ξεκίνησαν οι δύο ομάδες την αναμέτρηση, με τη Σίτι όμως να είναι αυτή που απείλησε πρώτη μόλις στο 6ο λεπτό. Μετά από φοβερή ανάπτυξη ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε το πλασέ που κατέληξε άουτ. Η Ίντερ συνέχισε πίσω από τη μπάλα, με τους “πολίτες” να κυκλοφορούν, χωρίς όμως να μπορούν να διασπάσουν τους “νερατζούρι”. Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, οι Ιταλοί κέρδισαν μέτρα, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά. Στο 20ο λεπτό ήρθε η πρώτη σημαντική ευκαιρία, με τον Μπρόζοβιτς να συνδυάζεται άψογα με τον Λαουτάρο και να κάνει το σουτ από μακριά, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

(AP Photo)

Η απάντηση της Σίτι ήρθε άμεσα, με τον Χάαλαντ να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει και τον Ονάνα να προχωρά σε σωτήρια επέμβαση, στη μεγαλύτερη φάση του ματς. Στο 29ο λεπτό, ήρθε η σειρά του Ντε Μπρόινε να απειλήσει. Έκανε το πλασέ εκτός περιοχής, όμως ο κίπερ της Ίντερ μπλόκαρε εύκολα. Ο Βέλγος, έδειχνε να έχει ενοχλήσεις και στη συνέχεια αποχώρησε ως τραυματίας, στο 35ο λεπτό ζώντας ένα “deja vu” από τον τελικό του 2021 κόντρα στην Τσέλσι. Τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο πήρε ο Φιλ Φόντεν που αποθεώθηκε κατά την είσοδό του από τους Άγγλους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο μηδέν και τον Ακάντζι να μην μπορεί να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Ονάνα, με το σουτ του που πέρασε πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο μέρος οι ο ρυθμός δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλός, με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν φάσεις και να κυκλοφορούν τη μπάλα. Στο 56ο λεπτό, ο Λουκάκου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, με την πρώτη ευκαιρία των Ιταλών να έρχεται δύο λεπτά αργότερα. Μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της Σίτι, καθώς ο Γκρίλις γύρισε τη μπάλα στον Ακάντζι, ο οποίος δεν το κατάλαβε, ο Λαουτάρο έκλεψε, βγήκε στα πλάγια, με τον Έντερσον να κλείνει το πεδίο και να αποκρούει με το σώμα του. Η απάντηση των “πολιτών” ήρθε άμεσα, με τον Ακάντζι να βγάζει υπέροχη κάθετη στον Σίλβα, ο οποίος γύρισε για τον Ρόδρι που πλάσαρε φανταστικά από το όριο της περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:0.

(AP Photo)

Η Ίντερ απάντησε άμεσα με τον Ντάμφρις να γεμίζει την αντίπαλι περιοχή, τον Ντι Μάρκο να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Ιταλός προσπάθησε να πάρει το ριμπάουντ με τον Λουκάκου να σταματάει τη μπάλα και να δίνει τέλος στην τεράστια ευκαιρία της Ίντερ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στο 77ο λεπτό, ο Ονάνα απέκρουσε και πάλι σουτ του Φόντεν σε τετ-α-τετ κρατώντας ζωντανή την ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά, οι “νερατζούρι” προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και να ψάξουν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 88ο λεπτό οι Ιταλοί έχασαν ξανά τεράστια ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Λουκάκου που έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Έντερσον είπε και πάλι “όχι”, με τους “νερατζούρι” να συνεχίζουν δυναμικά χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Έτσι, η Σίτι πήρε τη νίκη με 1:0 και έγραψε ιστορία, κατακτώντας το πρώτο της Champions League στην ιστορία του συλλόγου, το τρόπαιο που τόσο πολύ περίμενε όλα αυτά τα χρόνια.

Γκoλ: 68΄Ρόδρι
Kίτρινες:  90+2 Χάαλαντ, 90+4 Έντερσον / 59′ Μπαρέλα, 83′ Λουκάκου

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ακάντζι, Στόουνς (82′ Γουόκερ), Ντίας, Ακέ, Ρόντρι, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε (35′ Φόντεν), Μπερνάρντο Σίλβα, Γκρίλις, Χάαλαντ

Ίντερ (Σιμόνε Ιντσάγκι): Ονάνα, Νταρμιάν (84′ Ντ’ Αμπρόσιο), Ατσέρμπι, Μπαστόνι (76′ Γκόζενς), Ντάμφρις (76′ Μπελανόβα), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχανόγλου (84′ Μικιταριάν), Ντιμάρκο, Τζέκο (57′ Λουκάκου), Λαουτάρο Μαρτίνες