Πήρε το ντέρμπι με τον Άλιμο ο Ολυμπιακός

Σε ένα ματς που η ένταση και το πάθος δεν θύμιζαν καθόλου αναμέτρηση κανονικής περιόδου, οι “μόνιμες” πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν εκτός έδρας 12-10 του πολύ ενισχυμένου και εξαιρετικά φιλόδοξου Αλίμου.

Ο Άλιμος μπήκε με σαφή διάθεση να “χτυπήσει” με όλες του τις δυνάμεις το παιχνίδι και προηγήθηκε 5-3, λίγο πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος. Ένας “κεραυνός” της Σιούτη και ένα εύκολο γκολ της Άντριους στην κόντρα (μετά από χαμένη επίθεση των γηπεδούχων με παίκτρια παραπάνω) διαμόρφωσαν το 5-5 του ημιχρόνου και έδωσαν το έναυσμα για τη μεγάλη αντεπίθεση του Ολυμπιακού.

Οι “ερυθρόλευκες” βελτίωσαν πολύ την άμυνά τους, “άνοιξαν” το ρυθμό του παιχνιδιού και έφτασαν το σερί τους στο 5-0, κλείνοντας το τρίτο οκτάλεπτο με σημαντικό προβάδισμα (8-5). Η Ελληνιάδη με δύο προσωπικά γκολ κράτησε “όρθια” την ομάδα της, που μείωσε σε 10-9 με την Κοντογιάννη, αλλά ένα γκολ της Τριχά από δύσκολη γωνία και ένα τρομερό σουτ της Μυριοκεφαλιτάκη από περίπου επτά μέτρα “σφράγισαν” τη νίκη του Ολυμπιακού.

Σημειώνεται ότι οι δύο ομάδες θα τα… ξαναπούν το επόμενο Σάββατο (26/10), όταν θα βρεθούν αντιμέτωπες στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League.//Λ.