Περίπατος της Μονακό | Εντυπωσιακή η Ζάλγκιρις

Την ίδια ώρα η Μπαρτσελόνα παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενομένου στο Κάουνας και ηττήθηκε δίκαια και “καθαρά” από την Ζαλγκίρις που είχε για κορυφαίους δύο πρώην “Έλληνες”.

ΜΟΝΑΚΟ – ΑΡΜΑΝΙ 93-80

Απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο η Γαλλική ομάδα.

Προηγήθηκε με 7-0 και 11-2, 5’:22’’ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 10λέπτου, με τους Μιλανέζους να έχουν πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και η α’ περίοδος να ολοκληρώνεται με σκορ 22-10.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Οι Μονεγάσκοι ήταν καταιγιστικοί και σκοράροντας με κάθε δυνατό τρόπο αύξαναν την υπέρ του διαφορά, η οποία έφτασε στο +21, 47-26, στο τέλος του 20λέπτου.

Με τον Μίροτιτς να βρίσκει σκορ έξω από τα 6,75 η Αρμάνι μείωσε σε 55-41 στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση.

Μετέτρεψαν το 55-42 σε 66-44 μέσα σε διάστημα 2,5 λεπτών, «κόβοντας τα φτερά» των Ιταλών.

Με ένα σερί 9-0 η Μπάρτσα μείωσε σε 66-49, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το 10λεπτο.

Οι Μιλανέζοι με τον Μπρουκς να βρίσκει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν την διαφορά, αλλά όχι σε τέτοια επίπεδα που θα τους έκανε απειλητικούς.

Η Μονακό με σχετική άνεση έφτασε στη νίκη με 93-80, απέναντι σε μια ομάδα που παρά τις μεταγραφικές της κινήσεις δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική όσο θα ήθελε.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 47-26, 66-49, 93-80.

ΜΟΝΑΚΟ: Οκόμπο, Μπλόσομγκέιμ, Παπαγιάννης, Κορκμάζ, Ντιαλό, Κορνέλιε, Τζαϊτέ, Μοτιεγιούνας, Τάρπεϊ, Μπράουν, Στράζελ, Τζέιμς.

ΑΡΜΑΝΙ: Ντιμιτρίγιεβιτς, Κοζέρ, Τόνουτ, Μπολμάρο, Μπρουκς, Λεντέι, Ρίκι, Ντιόπ, Σίλντς, Νέμπο, Μίροτιτς, Μακ Κορμάκ.

@ASMonaco_Basket

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ- ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 74-67

Με κορυφαίους τους Μπραζντέικις και Φρανσίσκο η Ζαλγκίρις μπήκε με το δεξί στην φετινή διοργάνωση, απέναντι σε μια Μπαρτσελόνα που παρουσίαστηκε με τις γνωστές της παθογένιες.

Η Λιθουανική ομάδα μπήκε καλύτερα στο ματς, παίρνοντας ενέργεια από την εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν για ακόμη μία φορά οι οπαδοί της.

Πιέζοντας στην άμυνα και προσπαθώντας να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο πήρε προβάδισμα στο σκορ, με τους μπλαουγκράνα να προσπαθούν να βρουν ρυθμό, πατήματα και συνεργασίες.

Το α’ 10λεπτο ολοκληρώθηκε με την Ζαλγκίρις να προηγείται με 21-14.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο. Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι, είχαν ρυθμό και όντας πιεστικοί στην άμυνα πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 43-31.

Mε επιμέρους σκορ 14-2 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα πλησίασε σε 45-42, δίνοντας άλλη μορφή στο ματς.

Οι Καταλανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 48-48, αλλά οι γηπεδούχοι σε πρώτη φάση άντεξαν στην πίεση και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, «κλείνοντας» την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 50-48, αλλά έχοντας δεχτεί ένα 7-17 επί μέρους σκορ στο διάστημα αυτό.

Με τον Φρανσίσκο να αναλαμβάνει δράση και να “οδηγεί” επιθετικά την ομάδα του και παρά τις όποιες προσπάθειες του Πάντερ, η Ζαλγκίρις κατάφερε να πάρει και πάλι μια διαφορά γύρω στους 8 πόντους, διαφορά που κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας την νίκη με 74-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-31, 50-48, 74-67.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Γουάλας 6, Φραντζίσκο 19(4), Λεκάβιτσιους, Μπραζντέικις 17(1), Γιεντράιτις 7(1), Μπίρουτιτς 3, Σμάλαγκιτς, Μίτσελ 6, Ντάνστον, Μπουτκιεβίτσιους 6(2), Σιρβίντις 8(2), Ουλανόβας 2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Πάντερ 11(2), Άντερσον 4, Βέσελι 7, Μετού 7, Σατοράνσκι 2, Ερνάνγκομεθ 8, Νούνιεθ, Φαλ, Λαπροβίτολα 12(1), Αμπρίνες 5(1), Πάρκερ 11(1), Πάρα.