Πέρασε με ανατροπή από το “Μεστάγια” η Λας Πάλμας

Με ένα συναρπαστικό παιχνίδι ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα αυτής της αγωνιστικής στη La Liga, με την Λας Πάλμας να παίρνει το τρίποντο στην έδρα της Βαλένθια και μάλιστα με ανατροπή. Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στην τελευταία θέση της κατάταξης, έχοντας από έξι βαθμούς η κάθε μία.

Οι “νυχτερίδες” άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πεπελού στο 14ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια λίγο πριν τη λήξη του ημίχρονου, με τον Μουνιόθ να κάνει το 1-1 στο 43′. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Λας Πάλμας έκανε την ανατροπή, με τον Σίλβα να διαμορφώνει το 2-1 στο 53′. Στο 69′ η Βαλένθια έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Πεπελού. Ο Μολέιρο στο 84′ “κλείδωσε” το διπλό, κάνοντας το 3-1. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 3-2 με τον Ταρέγκα στο 90’+4′.