ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-1: Και πάλι… χαμένη η ΑΕΚ

Παρότι κουρασμένος ο ΠΑΟΚ δεν έχασε από την ΑΕΚ και η ισοπαλία αφήνει πίσω την Ένωση στην μάχη της Ευρώπης μέσω των πλέι οφ της Super League

Η ΑΕΚ μπορούσε να κερδίσει το αποψινό ματς στην Τούμπα απέναντι σε ένα κουρασμένο και αποδεκατισμένο ΠΑΟΚ, αλλά δεν τα κατάφερε ούτε τώρα και το 1-1 την αφήνει απογοητευμένη στην μάχη της Ευρώπης μέσω των πλέι οφ της Super League.

Στο 15′ ο Άμραμπατ έκανε το 0-1, αλλά στο 27′ ο Τσόλακ έφερε το ματς στα ίσια.

Με αυτό τον βαθμό η ΑΕΚ είναι στην 5η θέση, στο -1 από τον Άρη και στο -2 από τον Παναθηναϊκό στην μάχη της Ευρώπης.

Ο ΠΑΟΚ, από πλευράς του, είναι 13 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το ντέρμπι με αρκετές αλλαγές σε σχέση με τη ρεβάνς του Κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό. Συγκεκριμένα απέναντι στην ΑΕΚ άρχισαν στην 11άδα μόνο οι Πασχαλάκης, Ζίβκοβιτς και Μουργκ, ενώ η Ένωση είχε σχεδόν την ίδια ενδεκάδα σε σχέση με τον ΠΑΣ, με τον Αμραμπατ να παίρνει την θέση του Αραούχο στην κορυφή του 4-3-3.

Η ΑΕΚ μπήκε καλά στο ματς και στο 4’ είχε δοκάρι με σουτ του Άμραμπατ, αλλά η φάση ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Δύο λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ από στημένο του Μιτρίτσα, είδε την μπάλα να καταλήγει στον Τσόλακ που νίκησε από κοντά τον Στάνκοβιτς για το 1-0. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε ορθώς μέσω VAR με τον Βούλγαρο ρέφερι Καμπάκοφ να βλέπει το χέρι του Τσόλακ όταν κοντρόλαρε.

Στο 15’ τελικά η ΑΕΚ βρήκε πρώτη γκολ. Ο Χατζισαφί έκανε πολύ ωραία ενέργεια από αριστερά, πάσαρε στον Κριχόβιακ που έδωσε έξυπνα αμέσως στον Άμραμπατ και ο Μαροκινός με δυνατό σουτ έκανε το 0-1 απέναντι στον Πασχαλάκη. Η Ένωση ψυχολογικά πήρε αυτό που ήθελε στην Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ εμφανώς εκτός ρυθμού. Αμέσως μετά το γκολ είχαμε στο 20’ φανταστική μπαλιά του Αμραμπάτ σε μια κόντρα της ΑΕΚ, ο Γκαρσία ετοιμαζόταν να μπει στην περιοχή χωρίς αντίπαλο για να εκτελέσει, αλλά γλύστρισε και «κατέστρεψε» έτσι μία πολύ καλή επίθεση.

Στο 27’ ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσια. Ο Τσούμπερ έκανε «χοντρό» λάθος έξω από την περιοχή, η μπάλα πήγε στον Μουργκ που πάσαρε αμέσως στον Τσόλακ ο οποίος εκτέλεσε τον Στάνκοβιτς για το 1-1. Την ώρα της εκτέλεσης, ο Τσόλακ έριξε αγκωνιά στον Σιμάνσκι που έπεσε κάτω και μάτωσε, αλλά ο Καμπάκοφ μέτρησε κανονικά το γκολ. Στο 33’ η ΑΕΚ από αριστερά εκμεταλλεύτηκε λάθος του Τέιλορ, ο Χατζισαφί σέρβιρε στον Σιμάνσκι με τον Πολωνό να σουτάρει, αλλά το τάκλινκ του Μιχάι έκοψε το σουτ σε κόρνερ. Πέντε λεπτά είχαμε νέα τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Ρότα από δεξιά, ο Μάνταλος σχεδόν ακουμπάει το χορτάρι για να πιάσει μια γυριστή κεφαλιά, ο Πασχαλάκης αποκρούει πολύ δύσκολα, η μπάλα στον Αμραμπάτ που από κοντά αιφνιδιάζεται και τη χτυπά με το καλάμι και χάνει το… άχαστο με την μπάλα λίγο άουτ.

Το ημίχρονο έκλεισε με ένα καλό φάουλ του Μιτρίτσα, μία ωραία κεφαλιά του Τζαβέλλα, ένα τεχνικό σουτ του Ζίβκοβιτς και ένα δύσκολο σουτ του Γκαρσία από το πλάι που έφυγαν όλα άουτ. Το 1-1 ήταν το σκορ του α’ 45λεπτου με την ΑΕΚ πιο καλή και επικίνδυνη μα ευάλωτη αμυντικά, μα τον ΠΑΟΚ αποτελεσματικό για ακόμη μία φορά. Η ΑΕΚ είχε πατήσει πολύ περισσότερο στην περιοχή του Πασχαλάκη, σε σχέση με τον ΠΑΟΚ. Έχει 14 ενέργειες στην αντίπαλη περιοχή και οι περισσότερες όπως βλέπουμε είναι από τα αριστερά, κάτι που μαρτυρά ότι επιτίθεται κυρίως από αυτή την πτέρυγα. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ έχει μόλις τρεις ενέργειες στην εστία του Στάνκοβιτς και σκόραρε εύκολα.

Ο Λουτσέσκου άρχισε το β’ ημίχρονο βάζοντας τον Ίνγκασον αντί του Βαρέλα, με τον Κριχόβιακ αμέσως να έχει ένα καλό σουτ που έφυγε άουτ. Στο 52’ ο Μιτρίτσα γυρίζει έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, δίνει αριστερά στον Σάστρε, που με φαλτσαριστό σουτ αναγκάζει τον Στάνκοβιτς να οριζοντιωθεί και να διώξει σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, κόρνερ από δεξιά, έπειτα από μια κεφαλιά προς την εστία, ο Ζίβκοβιτς απλώνει το πόδι του και στέλνει την μπάλα πάνω στον Στάνκοβιτς. Η μπάλα εξοστρακίζεται και επιστρέφει στον Ζίβκοβιτς που δεν προλαβαίνει να αντιδράσει και ο Στάνκοβιτς την μπλοκάρει. Στο 55’ ο Κριχόβιακ είχε ένα σουτ άουτ, ενώ στο 67’ ο Τσούμπερ προσπάθησε να κρεμάσει από μακριά τον Πασχαλάκη, χωρίς όμως να βρει στόχο. Στο 68’ ο Λουτσέσκου έβαλε τον Λύρατζη, αντί του Τέιλορ και στο 74’ τον Κούρτιτς αντί του Σοάρες.

Στο 82’ ο Λουτσέσκου έβαλε 2 φορ, Άκπομ και Ολιβέιρα για να χτυπήσει στα… ίσια το ματς και στο επόμενο λεπτό ο δεύτερος είχε σε αντεπίθεση δοκάρι! Στο 86’ ο Οφρυδόπουλος έδωσε στον Φράνσον το ντεμπούτο του με την φανέλα της ΑΕΚ και στο 92’ έβαλε τον Ανσαριφάρντ. Και παρότι είχε την μπάλα στα πόδια της δεν κατάφερε πολλά και έτσι το ματς έληξε ισόπαλο με χαμένο την ΑΕΚ που ήθελε πολύ το ματς απέναντι σε ένα κουρασμένο ΠΑΟΚ. Και έτσι μένει πίσω στην μάχη της Ευρώπης…

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Τέιλορ (68’ Λύρατζης), Μιχάι, Βαρέλα (46’ Ινγκασον), Σάστρε, Σβαμπ, Σοάρες (74’ Κούρτιτς), Μίτριτα (82’ Ολιβέιρα), Μουργκ, Ζίβκοβιτς, Τσόλακ (82’ Ακπομ)

ΑΕΚ (Σ. Οφρυδόπουλος, 4-3-3): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Μάνταλος (86’ Φράνσον), Γκαρσία, Τσούμπερ, Αμραμπατ (90’+ Ανσαριφάρντ)