Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-1: Φουλ για 3η θέση!

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς επικράτησε 2-1 στη Λεωφόρο και πάει φουλ για 3η θέση στη Super League Interwetten.

Το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου έτρεχε αήττητο 16 αγώνων, όμως, δεν μπόρεσε να φύγει με βαθμό από την Αθήνα, πριν από τις ιστορικές αναμετρήσεις του με τη Μαρσέιγ.

Η εικόνα του αγώνα

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες επικίνδυνες ενέργειες στα αντίπαλα καρέ, αρχής γενομένης από την παρέμβαση του Σάστρε προ του Αϊτόρ στο 3ο λεπτό.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ζαμπά επιχείρησε σουτ εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε πάνω στο σώμα του Βέλεθ και ο διαιτητής Πελίτο καταλόγισε πέναλτι.

Όμως, έπειτα από χρήση VAR, η απόφαση αναιρέθηκε, όπως και η κίτρινη κάρτα που είχε δοθεί αρχικά στον Ισπανό αμυντικό.

Έπειτα, ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία και στο 15′ προσπάθησε να απειλήσει με τον Παλάσιος, ο οποίος πάντως βρισκόταν σε δύσκολη θέση (ο Πασχαλάκης βγήκε και τον σταμάτησε).

Στιγμές αργότερα, ο Κώτσιρας κοντρόλαρε σε καλή θέση στην περιοχή του αντιπάλου, όμως, δεν επιχείρησε σουτ.

Η επόμενη καλή στιγμή ανήκε στον ΠΑΟΚ (στο 33′), με τον Ζίβκοβιτς να σουτάρει και τον Αλεξανδρόπουλο να του βάζει κόντρα.

Στο 34ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ και το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι.

Έπειτα από σέντρα του Παλάσιος από δεξιά, η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι και ο Αϊτόρ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα!

Ο ΠΑΟΚ άγγιξε την ισοφάριση στο 48ο λεπτό, όταν ο Κούρτιτς επιχείρησε σουτ που εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Μπρινιόλι, ενώ απείλησε ξανά με τον Τσιγγάρα στο 49′.

Τρία λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ελ Καντουρί για να απειλήσει την εστία του Παναθηναϊκού, όμως, το πλασέ του πέρασε άουτ.

Ο Λουτσέσκου έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές, ρίχνοντας στη μάχη τους Τέιλορ, Σβαμπ και Μπίσεσβαρ, αλλά προτού πατήσουν καλά-καλά χορτάρι, ο Χουάνκαρ διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων με τρομερό βολέ στο 65′.

Πάντως, ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε και εκμεταλλευόμενος τις ενοχλήσεις του Αλεξανδρόπουλου, κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή του γηπέδου.

Μείωσε, μάλιστα, πολύ γρήγορα, συγκεκριμένα στο 70′ με κοντινή προσπάθεια του Ζίβκοβιτς και ενέτεινε την πίεσή του προς τα καρέ του Μπρινιόλι.

Στο 85ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Χουάνκαρ, όμως, ο διαιτητής, έπειτα από χρήση VAR, αποφάσισε ότι δεν υπάρχει παράβαση.

Τελικά, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, το 2-1 παρέμεινε μετά και το πέρας των καθυστερήσεων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς (88′ Βιτάλ), Αϊτόρ (87′ Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνιες (29′ Αλεξανδρόπουλος), Παλάσιος, Ιωαννίδης (77′ Σάρλια).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (63′ Τέιλορ), Βαρέλα, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια (80′ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας (63′ Σβαμπ), Κούρτιτς, A. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (63′ Μπίσεσβαρ), Ζαμπά, Άκπομ (80′ Άκπομ).