Παναθηναϊκός – Άρης 1-0: Πλησιάζει στον στόχο του

Με γκολ του Μπαρτ Σένκεφελντ, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε 1-0 και πλησιάζει στον στόχο της 3ης θέσης.

Ήταν ανώτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε ιδανικά για εκείνους από τη στιγμή που αποβλήθηκε ο Αμπουμπακάρ Καμαρά.

Ο Άρης, πάντως, δεν πέταξε λευκή πετσέτα – τουναντίον έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό και απείλησε άμεσα με ισοφάριση.

Τελικά, οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους και πλησίασαν ακόμα περισσότερο στους φετινούς στόχους που έχουν θέσει (3η θέση-κατάκτηση Κυπέλλου).

Η εικόνα του αγώνα

Ο Άρης μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά, προκειμένου να εμποδίσει την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού και τα κατάφερε.

Έπρεπε να φτάσει το 20ό λεπτό για να απειλήσουν οι γηπεδούχοι. Ο Σεμπαστιάν Παλάσιος σούταρε από μέσα δεξιά και σημάδεψε το αριστερό δοκάρι. Στην επαναφορά ο Αϊτόρ είχε την ευκαιρία του, όμως, τη σπατάλησε.

Το μομέντουμ, πάντως, ανήκε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος απείλησε ξανά στο 25′ με ευθύβολο σουτ του Ρούμπεν Πέρεθ από τα 25 μέτρα (μπλόκαρε ο Χουλιάν Κουέστα).

Τρία λεπτά αργότερα, ο Αϊτόρ εκτέλεσε φάουλ, ο Μπαρτ Σένκεφελντ πήρε τη γυριστή κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Άρη.

Ακολούθησαν δύο αναγκαστικές αλλαγές, μία για κάθε ομάδα (Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς και Λούκας Σάσα), ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Αμπουμπακάρ Καμαρά να αντικρίζει δύο κίτρινες σε 3 λεπτά και να αποχωρεί πρόωρα.

Ήταν ανόητη αυτή η αποβολή, διότι στο 42′ έσπρωξε τον Ρούμπεν Πέρεθ και στο 45′ κλώτσησε τον Λούκας Βιγιαφάνιες.

Η κόκκινη στον Καμαρά, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο Άρης ήταν παντελώς ακίνδυνος στο α’ μέρος, έδιναν τον χαρακτηρισμό του φαβορί στον Παναθηναϊκό.

Όταν ο Αϊτόρ απείλησε στις αρχές του β’ μέρους με κοντινό σουτ, πολλοί πιθανώς να πίστεψαν ότι οι γηπεδούχοι δεν θα δυσκολευτούν. Αλίμονο.

Ο Κριστιάν Γκάνεα στο 54′ και ο Ντάνιελ Μαντσίνι στο 56′ άγγιξαν την ισοφάριση, προτού ο Παναθηναϊκός απαντήσει με Φώτη Ιωαννίδη (κεφαλιά άουτ) και Αϊτόρ (διαγώνιο σουτ που απέκρουσε ο Κουέστα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς (30′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες (81′ Βιτάλ), Αϊτόρ (89′ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (81′ Κουρμπέλης), Ιωαννίδης (88′ Καρλίτος).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Εμπακατά, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα (84′ Σούντγκρεν), Σάσα (31′ Ιτούρμπε), Ντουκουρέ (62′ Πάλμα), Μαντσίνι (84′ Γκαρσία), Γκάμα (62′ Εντιαγέ), Ματίγια, Καμαρά.