Πάει για το “double” ο Ξένος, μετάλλια διεκδικούν Μπαλιώτης, Στόλη και Τζίλια

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε ο Στέφανος Ξένος στο 59ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε Ανδρών Γυναικών. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής και Νο1 της Παγκόσμιας Κατάταξης στην κατηγορία -60κ, προκρίθηκε στον τελικό με τέσσερις νίκες οι οποίες σημειώθηκαν με χαρακτηριστική ευκολία: 5-2 τον Χάμιλ (Σκωτία), 3-0 τον Νούρι (Σουηδία), 5-1 τον Ελ Αμίν Εγιάλ (Γαλλία) και 9-3 στον ημιτελικό (!) τον Βέλγο Αμπντελμακί.

Ετσι, βρίσκεται ένα βήμα πριν από ένα πολύ μεγάλο επίτευγμα, ένα ορόσημο στα χρονικά του ελληνικού καράτε. Σε περίπτωση νίκης επί του Αλβανού Όργκες Αρίφι το Σάββατο (19:25) θα γίνει ο δεύτερος Έλληνας καρατέκα που θα είναι εν ενεργεία Πρωταθλητής Κόσμου και Ευρώπης, καθώς το μετάλλιο του Ζαντάρ έρχεται αμέσως μετά το χρυσό που κατέκτησε τον περασμένο Οκτώβριο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης. Ο μοναδικός που έχει καταφέρει κάτι αντίστοιχο, ήταν ο Δημήτρης Τριανταφύλλης το 2010.

Οι επιτυχίες του Ελληνικού καράτε δεν σταμάτησαν στην εξασφάλιση ενός μετάλλιού από τον Ξένο. Κατά τη δεύτερη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, οι αθλητές και αθλήτριές μας πραγματοποίησαν εντυπωσιακές εμφανίσεις και έθεσαν τις βάσεις για ακόμα τρία μετάλλια:

Στα -67κ ο Γιώργος Μπαλιώτης νίκησε τους Στεπάνοφ (Λετονία), Ταμίμ (Λουξεμβούργο) και ηττήθηκε από τον Μαυροβούνιο Ντούλοβιτς ο οποίος έφτασε έως τον τελικό. Έτσι, «τράβηξε» στα ρεπεσάζ τον πρωταθλητή του ΑΣ Οδυσσέα, ο οποίος νίκησε τον Εζντεμίρ (Γερμανία) και πέρασε

στον «μικρό» τελικό, όπου το Σάββατο θα αντιμετωπίσει τον Κροάτη Μπόραν Μπέρακ.

Στις γυναίκες και στα -55κ η Μαρία Στόλη ήταν εκπληκτική και κέρδισε το pool στο οποίο συμμετείχε επικρατώντας 7-0 της Γκαϊντέλα (Σαν Μαρίνο), 1-0 της Σαντίγκοβα (Αζερμπαϊτζάν) και 62 της Τζίκιτς (Σερβία). Ηττήθηκε 5-3 στον ημιτελικό από τον Περέιρα Βιγιαλόμπος (Ισπανία) και έτσι θα αγωνιστεί απευθείας στον «μικρό» τελικό. Εκεί, η αποστολή της είναι ιδιαίτερα δύσκολη, καθώς θα αντιμετωπίσει την ασημένια Ολυμπιονίκη, δεύτερη στο πρόσφατο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και Νο1 της Παγκόσμιας Κατάταξης, Ανζέλικα Τερλιούγκα. Η Ουκρανή έχει ήδη στη συλλογή της οκτώ μετάλλια από ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, ενώ η Στόλη του ΑΣ Η Αδελφότητα, διεκδικεί το πρώτο της.

Την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας της σε επίπεδο γυναικών πραγματοποίησε και η Στελίνα Τζίλια. Η πρωταθλήτρια του συλλόγου Καράτε Λακκώματος κέρδισε το pool των -50κ. ξεπερνώντας διαδοχικά τα εμπόδια της Πλανκ (Αυστρία), Κόσγκροουβ (Αγγλία) και Κοντού (Κύπρος). Ηττήθηκε στον ημιτελικό από τη Μισόβσκα (Β. Μακεδονία) κι έτσι θα συμμετάσχει απευθείας στον «μικρό» τελικό.

Η ελληνική παρουσία στα ατομικά ολοκληρώθηκε με την πολύ καλή εμφάνιση του Λάμπρου Μαρκεσίνη στα Κάτα.

Το αυριανό πρόγραμμα περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις στο ομαδικό Κούμιτε, όπου η Ελλάδα συμμετέχει τόσο στους άνδρες όσο και τις γυναίκες. Το Σάββατο θα διεξαχθούν όλοι οι τελικοί, με έξι ελληνικές συμμετοχές καθώς χρυσά μετάλλια διεκδικούν ο Στέφανος Ξένος (-69κ.) και ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης (-84κ.), ενώ για το χάλκινο θα αγωνιστούν η Τζωρτζίνα Ξένου (Κάτα), η Στελίνα Τζίλια (-50κ.), η Μαρία Στόλη (-55κ.) και ο Γιώργος Μπαλιώτης (-67κ.).