Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 3-2: «Ξεκόλλησε» με άγχος και Ρόνι Λόπες!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα, για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League και ουσιαστικά έβγαλε αντίδραση μετά τον αποκλεισμό στο κύπελλο.

Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα: Επίσης μπήκε τέλος στα 5 τα σερί ματς που ο Ολυμπιακός αγνούσε τη νίκη, σε όλες τις διοργανώσεις.. Κάτι που είχε να συμβεί πάνω από 4 χρόνια. Κι έτσι θέλει ουσιασικά μια νίκη για να κατακτήσει και μαθηματικά το 47ο πρωτάθλημα της ιστορίας του. Ο Ρόνι Λόπες έδωσε τη μεγάλη νίκη με γκολ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Γκάρι Ροντρίγκες, έφτιαξε το πρώτο γκολ, έβαλε το δεύτερο, ενώ είχε και γκολ που του ακυρώθηκε. Πολύ καλή η παρουσία και του Ελ Αραμπί, που επίσης σκόραρε (13ο γκολ στο πρωτάθλημα, συνολικά 20ο σε 46 ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Αλλά η άμυνα ήταν ξανά το μεγάλο πρόβλημα. Οι Περέα, Σνάιντερ την πλήγωσαν από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα.

Η τακτική των Μαρτίνς, Μεταξά

Ο Πέδρο Μαρτίνς πήγε σε σχήμα 4-2-3-1 και άφησε πίσω το 4-3-3 που είχε στα ματς κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ. Επίσης εκτός έμεινε ο τραυματίας Λαλά, όπως και ο Σισέ με τον Μανωλά. Ο Μπα πήρε θέση στο κέντρο της άμυνας και ο Βρουσάι αντικατέστησε τον Λαλά. Επίσης ξεκίνησε και ο Ζοάο Καρβάλιο, αλλά και ο Ελ Αραμπί.

Στην αντίπερα όχθη και ο Ηρακλής Μεταξάς πήγε σε σχηματισμό 4-2-3-1, που περισσότερο έμοιαζε με 4-4-1-1. Εκτός ήταν οι επιθετικοί Κόντε, Μορέιρα. Κιέτσι ο Περέα ήταν ο προωθημένος. Στο κέντρο ήταν οι Καραχάλιος, Στάνκο και λίγο πιο μπροστά ο Ντομίνγκεθ. Στον πάγκο έμεινε ο Σάλιακας.

Κατοχή, πίεση και γκολ νωρίς με Ελ Αραμπί

Ο Ολυμπιακός είχε κατοχή μπάλας και ο ΠΑΣ Γιάννινα περίμενε πίσω από αυτή με διπλή άμυνα ζώνης. Οι γηπεδούχοι επέλεξαν δημιουργία από την δεξιά πτέρυγα με Γκάρι Ροντρίγκες, Βρουσάι, και από τον άξονα με Ζοάο Καρβάλιο, Ελ Αραμπί. Παράλληλα είχαν και πίεση ψηλά, στην μπάλα.

Στο 6ο λεπτό έγινε το 1-0 με τον Γκάρι Ροντρίγκες να κάνει κάτι σαν σέντρα-σουτ. Η μπάλα πήγε στον Ελ Αραμπί που με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα.

10-0 οι τελικές στα πρώτα 35 λεπτά

Μετά από εκεί οι φιλοξενούμενοι, όταν αμύνονταν είχαν τον Καραχάλιο (έπαιζε στα χαφ) να λειτουργεί σαν τρίτος στόπερ. Κατάφερνε να κόβει επιθέσεις κάτι που φάνηκε από το γεγονός πως έως το 35′ ο Ολυμπιακός είχε 10 τελικές, αλλά μόλις ένα γκολ. Την ίδια στιγμή οι Ηπειρώτες δεν είχαν καν απειλήσει.

Ο Μεταξάς στο 38′ έβγαλε τον Λιάσο, που δεν ήταν καλός τακτικά στο κέντρο. Έβαλε τον Σάλιακα που έπαιξε στην θέση του, δεξι μπακ. Με τον Γκαρντάφσκι να φεύγει από αυτή και να πηγαίνει στην αριστερή πτέρυγα, στην επίσης φυσική μεσοεπιθετική του θέση.

Το 2-0 ο Γκάρι Ροντρίγκες

Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν την πίεση τους και βρήκαν δεύτερο γκολ στο 43′. Ο Ζοάο Καρβάλιο έκλεψε, έδωσε στον Μασούρα, εκείνος βρήκε τον Γκάρι Ροντρίγκες, που με συρτό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μείωσε ο Περέα

Μετά υπήρξε μια μικρή σύρραξη με Μπουχαλάκη, Κάργα να πρωταγωνιστούν. Υπήρξε επίσης ένταση με Ελ Αραμπί, Στάνκο. Όταν ηρεμησαν τα πνεύματα, ο ΠΑΣ Γιάννινα βρήκε γκολ.

Συγκεκριμένα στο 45’+3 οι Πίρσμαν, Στάνκο συνεργάστηκαν άψογα, η μπάλα κατέληξε στον Περέα που σκόραρε μέσα από την μεγάλη περιοχή με σουτ σε πρώτο χρόνο.

Στο πρώτο 45λεπτο ο Ολυμπιακός έκανε συνολικά 12 τελικές (3 στην εστία) με κατοχή στο 57%/ Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε 2 τελικές (όλες στην εστία) και κατοχή στο 43%.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς κάποια αλλαγή. Παράλληλα και το σκηνικό ήταν ίδιο. Ο Ολυμπιακός πήγε με δημιουργία από δεξιά και άξονα. Ενώ ο Άγιαξ της Ηπείρου παρέμενε πολύ πίσω από την μπάλα. Μια φάση ελέγχθηκε στο 55′ σε σέντρα του Ρέαμπτσιουκ. Με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Εραμούσπε, αλλά η εξέταση και από το VAR δεν έδειξε πως ήταν πέναλτι!

Ακυρώθηκε γκολ του Γκάρι Ροντρίγκες

Στο 60′ ακυρώθηκε, μέσω VAR, γκολ του Γκάρι Ροντρίγκες. Δόθηκε οφσάιντ στον Ελ Αραμπί, στο ξεκίνημα της φάσης, όπου συμμετείχε. Ήταν μια ωραία εναλλαγή μπάλας με τον Μασούρα, ο Ζοάο Καρβάλιο έκανε πλασέ από αριστερά, έδιωξε δύσκολα ο Λοντίγκιν και στην εξέλιξη σκόραρε ο Γκάρι Ροντρίγκες στην κενή εστία.

Σωτήρια επέμβαση του Βατσλίκ

Μετά από 3 λεπτά ο ΠΑΣ Γιάννινα βγήκε στην αντεπίθεση, μετά από λάθος της άμυνας των Πειραιωτών. Ο Γκαρντάφσκι βρέθηκε τετ α τετ με τον Βατσλίκ και νικήθηκε από τον Τσέχο τερματοφύλακα. Στο 68′ ο Μασούρας έκανε ωραίο σουτ με τον Λοντίγκιν να κάνει νέα καλή επέμβαση.

Ισοφάρισε ο Σνάιντερ

Στο 80′ ο ΠΑΣ Γιάννινα βρήκε και δεύτερο γκολ. Ο Σνάιντερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά από βαθιά μπαλιά, την οποία έχασε ο Ρέαμπτσιουκ.

Το ματς είχε πολλά να δώσει ακόμα. Ο Ρόνι Λόπες, που είχε μπει αλλαγή στο 73′ ήταν αυτός που το έκρινε. Στο 93′ είχε σουτ που απέκρουσε σωτήρια ο Λοντίγκιν. Και στο 98′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (56′ Μ. Καμαρά), Εμβιλά (83′ Κούντε), Καρβάλιο (83′ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες (83′ Τικίνιο), Μασούρας (73′ Ρόνι Λόπες), Ελ Αραμπί.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Γκαρντάφσκι, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Στάνκο, Λιάσος (38′ Σάλιακας), Ντομίνγκεθ (62′ Λώλης), Καραχάλιος, Περέα, Σνάιντερ (85′ Οικονομόπουλος).