ΟΦΗ – Παναιτωλικός 0-1… πρώτο τρίποντο στα play out!!

ΟΦΗ – Παναιτωλικός: Τρίτη σερί εντός έδρας ήττα για τους Κρητικούς στα play out, πρώτη νίκη στο μίνι πρωτάθλημα για τους Αγρινιώτες.

Αδιάφορο βαθμολογικό το ματς στο Ηράκλειο, με τον ΟΦΗ να χάνει ένα ακόμα έντος έδρας παιχνίδι στα play out και τον Παναιτωλικό να παίρνει με το γκολ του Βέργου, το πρώτο του τρίποντο σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα. Εξαιρετικοί Μόρσεϊ, Ανέστης, μόνο ο Φελίπε και αυτός στο πρώτο ημίχρονο από πλευράς ΟΦΗ, αποχώρησαν τραυματίες Μεντόσα και Λάμπρου.

Mια αλλαγή στην 11άδα του ΟΦΗ. Ο Τοράλ προφανώς κριθήκε ανέτοιμος και τη θέση του στη μεσαία γραμμή πήρε ο Μπουζούκης. Οι υπόλοιποι της 11άδας είναι οι Επασί, Μαρινάκης, Διαμάντης, Βούρος, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Νέιρα, Μπουζούκη,Τσιλιανίδης, Λάμπρου και Φελίπε.

Δύο οι αλλαγές στον Παναιτωλικό. Νέα πρόσωπα οι Μόρσεϊ και Αποστολάκης, αντί του τραυματία Ντίας και του Λούι. Ανέστης, Λάρσον, Κορνέλιους, Περέιρα, Αντούνες, Φλόρες, Ντουάρτε, Μεντόσα και Βέργος συμπληρώνουν την 11άδα.

Φελίπε και μετά το… χάος!

Πιο ορεξάτος ο ΟΦΗ στο ημίχρονο, με τον Φελίπε να τελειώνει όλες τις τελικές των Κρητικών. Στο 9′ μπλόκαρε ο Ανέστης, στο 17′, σκόραρε στη συνέχεια της φάσης ο Λάμπρου, μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, αλλά ήταν οφσάιντ ο σκόρερ και στο 30′ που επίσης δεν αντιμετώπισε πρόβλημα ο πορτιέρε των «καναρινιών». Από πλευράς φιλοξενούμενων ένα σουτ που κατέληξε άουτ του Βέργου στο 32′, ότι πιο αξιόλογο είδαμε στο πρώτο 45λεπτο.

Άλλος Παναιτωλικός στο δεύτερο και 0-1!

Ο Παναιτωλικός βάζει τα… καλά του στην επανάληψη, έχει την καλύτερη του στιγμή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν από σέντρα του Μπελεβώνη, ο αμαρκάριστος Βέργος από το ύψος της μικρής περιοχής, κάνει κακή κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα παράλληλα με την εστία του Επασί και ανοίγει το σκορ με τον Βέργο να πετυχαίνει ένα πολύ ωραίο γκολ στο 52′ και να εξιλεώνεται για την χαμένη ευκαιρία λίγο νωρίτερα! Στην δεύτερη τελική στην εστία του Παναιτωλικού στο ματς!Στο… περίμενε οι φιλοξενούμενοι μετά το προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν ψηλά στο γήπεδο, αλλά χωρίς να απειλούν με αξιώσεις τον Ανέστη, με εξαίρεση ένα σουτ του Νέιρα που πέρασε λίγο άουτ στις καθυστερήσεις. Το 0-1 από πλευράς φιλοξενούμενων διατηρείται με σχετική ευκολία μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι της αναμέτρησης, ενώ θα μπορούσε να είχε γίνει και 0-2, αν ο Κορνέλιους που σκόραρε στο 78′ δεν ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Διαμαντής (69′ Ouές), Βούρος, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Νέιρα, Μπουζούκης (58′ Στάικος), Τσιλιανίδης (58′ Γιαννούλης), Λάμπρου (40′ Καμάου), Φελίπε

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Περέιρα, Κορνέλιους, Λάρσον, Αποστολάκης (69′ Λούι), Αντούνες, Φλόρες, Μόρσεϊ (69’Ντάγκο), Μεντόσα (33′ Μπελεβώνης), Ντουάρτε (87′ Μπαρμπόσα), Βέργος (87′ Καρέλης).