Ο Πόρτου υπέγραψε τη νέα 4άρα της Χιρόνα στην Μπαρτσελόνα και την έστειλε… στ’ αστέρια

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, με τον Κρίστενσεν να βάζει ίσως το κορυφαίο γκολ της καριέρας του, μόλις στο 3ο λεπτό. Ωστόσο, με τη… σέντρα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, μιας και ο Μαρτίν σέντραρε για τον Ντόβμπικ που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι παίκτες του Τσάβι όμως πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι, όταν ο Λεβαντόφσκι ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 45’+1′.

Το πρώτο 20λεπτο του δευτέρου μέρους έδειχνε μία εύκολη νίκη για τους “μπλαουγκράνα”. Κάτι τέτοιο αποδείχθηκε πως δεν ίσχυε, όταν στο 65′ μπήκε στο γήπεδο ο Πόρτου. Ο Ισπανός εξτρέμ ισοφάρισε δευτερόλεπτα αφότου πάτησε το χορτάρι, από ασίστ του Ντόβμπικ. Δύο λεπτά μετά, ο ίδιος έγινε από σκόρερ… δημιουργός και έφτιαξε το 3-2 που πέτυχε ο Γκουτιέρες. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 74′ έβαλε ένα αριστουργηματικό γκολ για το 4-2 που προκάλεσε… έκρηξη στο γήπεδο.

Κάπως έτσι, η Χιρόνα προσπέρασε την αντίπαλό της και είναι εκείνη πλέον 2η με 74 πόντους και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Champions League της επόμενης περιόδου. Η Μπαρτσελόνα από την άλλη έμεινε 3η με 73, ενώ απώλεσε και τις απειροελάχιστες πιθανότητες κατάκτησης της La Liga, μιας και η Ρεάλ αναδείχθηκε και μαθηματικά πρωταθλήτρια. Η ομάδα του Τσάβι πάντως κινδυνεύει με μία ιστορική αποτυχία, αφού αν δεν επανέλθει στη 2η θέση στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, θα μείνει για πρώτη φορά μετά τη δεκαετία του 1940… δεύτερη δύναμη της Καταλονίας.