Ο Πανιώνιος ηττήθηκε από την Βαζούτας στη Νέα Σμύρνη

Οι “κυανέρυθροι” πλήρωσαν το κάκιστο ξεκίνημά τους, ηττήθηκαν στη Νέα Σμύρνη με 16-13 από την ουγγρική Βαζούτας και πλέον η υπόθεση πρόκριση δυσκολεύει αρκετά, ενώ μάλιστα ακολουθεί την επόμενη εβδομάδα το ελληνικό ντέρμπι με τη Βουλιαγμένη.

Το ξεκίνημα του ματς ήταν εφιαλτικό για τον Πανιώνιο, που βρέθηκε να χάνει 5-0 στα πρώτα πέντε λεπτά (!) και είχε πλέον ένα… βουνό να ανέβει. Οι παίκτες του Κώστα Δήμου “έβγαλαν” αντίδραση και μείωσαν σε 5-3, αλλά γρήγορα η Βαζούτας ξαναβρήκε ρυθμό και καλά σουτ στην επίθεση και ξέφυγε 9-3, περίπου τρία λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο. Όσο κι αν προσπάθησε ο Πανιώνιος να επιστρέψει, οι Μαγυάροι έβρισκαν πάντα τις απαντήσεις και η διαφορά δεν έπεσε ποτέ ξανά κάτω από τα τρία γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 3-4, 4-4, 4-3

Διαιτητές: Γκόμεθ (Ισπανία), Στανόγεβιτς (Σερβία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Γαλανίδης, Κοπελιάδης 2, Μπουζαλάς 2, Γκιουβέτσης 1, Παπάκος, Σουζούκι 2, Μπιτσάκος, Τακάτα 2, Μουρίκης, Γούνας 4, Κούκουνας, Καπετανάκης, Παρτσόγλου

ΒΑΖΟΥΤΑΣ (Ντάνιελ Βάργκα): Γκιάπιας, Ντ. Τατράι 2, Τ. Τατράι, Κόναρικ 5, Τσατσόφσκι 1, Εκλερ, Γιάνσικ 2, Σεγκάλμι 2, Κόβατς 1, Γκαλ 1, Μπούντσουχ 1, Μέσαρος 1, Κόρομ.//Π.