Ο Χάαλαντ οδηγεί την Μάντσεστερ Σίτι στον τίτλο

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε… πάρτι στο γήπεδό της. Η κυριαρχία άρχισε από πολύ νωρίς, μιας και μόλις στο 12′ ο Χάαλαντ άνοιξε το σκορ με χτύπημα πέναλτι. Στο 35′, ο διεθνής φορ πέτυχε και δεύτερο τέρμα, με φανταστική κεφαλιά. Μάλιστα, δεν έμεινε εκεί μιας και πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 45’+3′, έβαλε νέο πέναλτι για το χατ τρικ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 53′ με τον Χουάνγκ, αλλά δεν το χάρηκαν ούτε για ένα λεπτό. Αυτό συνέβη διότι στο 54′ ο Χάαλαντ ανέλαβε ξανά δράση και πέτυχε το τέταρτο προσωπικό του τέρμα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 87′, με τον Άλβαρες που πήρε τη θέση του Χάαλαντ να κάνει το 5-1.

Κάπως έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τους 82 πόντους κι έχει έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, ενώ χρωστάει κι ένα παιχνίδι. Από την άλλη, η Γουλβς έμεινε 11η με 46 βαθμούς και είδε τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη να… χάνονται οριστικά.