Νικηφόρο ξεκίνημα με ανατροπή για την Ισπανία

Ο αγώνας

Η “Φούρια Ρόχα” αιφνιδιάστηκε από την αντεπίθεση της Ιαπωνίας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς οι Γιαπωνέζες βρήκαν δίχτυα μόλις στο 13ο λεπτό με την Φουγίνο, μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή. Η Ισπανία ανέβασε ρυθμό και περιόρισε την τυπικά φιλοξενούμενη, για να έρθει η ισοφάριση μερικά λεπτά μετά και πιο συγκεκριμένα στο 22′, με την Μπονμάτι να χρίζεται σκόρερ. Η συνέχεια είχε ένταση, με τα δυο σύνολα να έχουν αρκετές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να παραμείνει το 1-1 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος η Ιαπωνία έκανε αρκετές επισκέψεις στην περιοχή της Ισπανίας, αλλά σε καμία από αυτές που έκανε στα πρώτα λεπτά δεν ευδοκίμησαν. Οι παίκτριες της Μοντσερά συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και δεν έχασαν τον προσανατολισμό τους από την αναμέτρηση και πίεσαν ψηλά με αποτέλεσμα να βρουν το γκολ της ανατροπής για το 2-1 στο 74′ με την Καλντεντέι η οποία νίκησε την Γιαμασίτα. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την λήξη της αναμέτρησης με την Ισπανία να παίρνει τη νίκη και το τρίποντο που την έφερε πρώτη στον όμιλο.

ΓΚΟΛ: 22′ Μπονμάτι, 74′ Καλντεντέι – 13′ Φουγίνο
Κίτρινες: 11′ Γκιγιάριο, 42′ Παρέδες