Μοιρασιά στη Γένοβα

Η Σαμπντόρια και η Σασουόλο έμειναν στο πλούσιο 2:2, στην αναμέτρηση της 37ης αγωνιστική της Serie A, βγάζοντας ακόμη μία… υποχρέωση πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Στην 37η αγωνιστική της Serie A, η Σασουόλο μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Σαμπντόρια μόλις στο 8ο λεπτό, αλλά έκανε την ανατροπή μέσα σε διάστημα τριών λεπτών. Το σύνολο του Ντέγιαν Στάνκοβιτς προηγήθηκε με σκόρερ τον Γκαμπιαντίνι και ένα λεπτό αργότερα (9′), ο Μπεράρντι βρήκε το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα του. Εν συνεχεία, στο 11′, ο Ενρίκε έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, κάνοντας το 2:1, αλλά οι γηπεδούχοι δεν παρέδωσαν τα “όπλα” και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 78ο λεπτό με αυτογκόλ του Έρλικ, για το τελικό 2:2.

Έτσι, η ομάδα του Αλέσιο Ντιονίζι έφτασε τους 45 βαθμούς και παρέμεινε στην 13η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Σαμπντόρια ανέβηκε στους 19 πόντους, ούσα ουραγός.//Τ.

ΓΚΟΛ: 8′ Γκαμπιαντίνι, 78′ Έρλικ (αυτογκόλ) / 9′ Μπεράρντι, 11′ Ενρίκε
Κίτρινες: 53′ Οικονόμου / 14′ Τόρστβεντ, 48′ Χαρουί
Κόκκινη:-

Σαμπντόρια (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Τουρκ, Νάιτινκ (46′ Μούρου), Οικονόμου, Αμιόνε (46′ Παολέτι), Γουίνκς, Ρίνκον (61′ Ιλκάν), Τζανόλι, Ογκέλο, Λέρις, Γκαμπιαντίνι, Κουαγιαρέλα

Σασουόλο (Αλέσιο Ντιονίζι): Κονσίλι, Φεράρι, Έρλικ, Ρογκέριο, Τζορτέα, Ομπιάνγκ, Ενρίκε (63′ Λόπεζ), Τόρστβεντ (48′ Χαρουί), Μπεράρντι, Σεϊντέ (63′ Μπαϊράμι), Πιναμόντι (80′ Ντεφρέλ)