Μια χρονιά γεμάτη προβλήματα… τελείωσε με νίκη για την “μαχητική” Καρδίτσα

Στην Καρδίτσα η ΑΕΚ επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της, αναγκάζοντας την ομάδα του Παπανικολόπουλου, να πρέπει να διαχειριστεί την καταπληκτική αρχή του Τζόρνταν ΜακΡέι ο οποίος είχε 11 πόντους. Οι Θεσσαλοί είχαν καλύτερες επιθετικές επιλογές στην συνέχεια μαζεύοντας την διαφορά που είχε φτιάξει η “Ένωση” με τον ΜακΚάλουμ να έχει όλες τις απαντήσεις για να ισοφαρίσει την ΑΕΚ στο τέλος της πρώτης περιόδου, με 25-25.

Η συνέχεια στην δεύτερη περίοδο ήταν αντίστοιχη, καθώς η “Ένωση” δεν μπόρεσε να περιορίσει τους παίκτες της Καρδίτσας, με το παιχνίδι να ξεφεύγει επιθετικά και τους Θεσσαλούς να είναι δύσκολος μπελάς για την ΑΕΚ. Η απόδοση του Αμερικανού αστέρα του “δικεφάλου” ήταν εξαιρετική, κλείνοντας την περίοδο με 15 πόντους και την διαφορά στο +2 από τους γηπεδούχους για το 43-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Παπανικολόπουλου έμειναν κοντά στο σκορ, με την ΑΕΚ να μην δείχνει σημάδια για να αλλάξει εικόνα στην άμυνα της. Ο ΜακΚάλουμ ήταν εκπληκτικός σκοράροντας από παντού, με τον Χατζηδάκη από πλευράς ΑΕΚ να είναι αυτός που κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια. Στην τελευταία περίοδο όλα φάνηκαν πως η ομάδα του Ηλία Ζούρου θα τελείωνε το παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν άλλη άποψη επικρατώντας με 81-79, τελειώνοντας μια χρονιά που έμοιαζε βασανιστική λόγω των καταστροφών από τις θανατηφόρες πλημμύρες, που έπληξαν την περιφέρεια της Θεσσαλίας.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 41-43, 60-60, 81-79