Με τρία γκόλ του Τορεχόν ο Παναιτωλικός νίκησε με 3-2 τον Πανσερραϊκό

Με τον Αργεντινό πλάγιο αμυντικό να πετυχαίνει χατ τρικ, ο Παναιτωλικός επικράτησε με 3-2 του Πανσερραϊκού στην έδρα του και ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο του 2024.

Ο Σίλβα Τορεχόν έκανε το… ματς της ζωής του απέναντι στους Σερραίους, βάζοντας τρία γκολ. Ο 26χρονος όχι μόνο δεν είχε ξανακάνει ποτέ χατ τρικ, αλλά σε ολόκληρη την καριέρα του είχε σημειώσει συνολικά τέσσερα τέρματα. Κάπως έτσι, οι Αγρινιώτες ανέβηκαν στην 10η θέση με 14 βαθμούς, μετρώντας τέσσερις συνεχόμενους αγώνες χωρίς ήττα. Από την άλλη, τα “λιοντάρια” και αυτά στους 14 πόντους και ισοβαθμούν με τους σημερινούς αντιπάλους τους και το Βόλο.

Ο αγώνας

Στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός φιλοξένησε τον Πανσερραϊκό στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Superleague, σε μια αναμέτρηση που και οι δυο ομάδες ήθελαν την νίκη για να ξεφύγουν από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι με την έναρξη της αναμέτρησης έψαξαν τους χώρους για να απειλήσουν την εστία του Καπίνο, κυρίως στην αντεπίθεση εξαιτίας της κυκλοφορίας των παικτών του Πετράκη. Στο 15ο λεπτό μετά από επίσκεψη στα “καρέ” των γηπεδούχων οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Δεληγιαννίδη να κερδίζει στον “αέρα” τους αμυντικούς του Παναιτωλικού, βάζοντας σε θέση οδηγού τα “λιοντάρια”. Οι παίκτες του Πετράκη δεν κλείστηκαν στο δικό τους μισό μετά το 1-0 και κυνήγησαν την ισοφάριση με τον Καρέλη στο 28ο λεπτό, αλλά την πέτυχαν με τον Σίλβα Τορεχόν στο 35ο λεπτό με ιδανικό πλασέ, στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Χόβαν. Το ισόπαλο σκορ έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο 15λεπτο του δευτέρου μέρους δεν είχε κάποια ιδιαίτερη στιγμή, όμως δεν ίσχυε το ίδιο και για τη συνέχεια. Στο 64′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά, με τον Τορεχόν να βάζει το δεύτερό του τέρμα μετά από φάση διαρκείας. Έξι λεπτά αργότερα οι Σερραίοι κέρδισαν πέναλτι, για μαρκάρισμα του Καπίνο στον Χατζηστραβό. Ο Θυμιάνης ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 2-2. Ωστόσο, οι Αγρινιώτες δεν είχαν πει την… τελευταία τους κουβέντα και στο 84′ έβαλαν και τρίτο γκολ. “Δράστης” ήταν ξανά ο Τορεχόν, ο οποίος πέτυχε και χατ τρικ, δίνοντας μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του με σκορ 3-2.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Ντουάρτε, Οικονόμου, Μπλάντεν, Λιάβας, Χουάνπι (23′ Πέρεθ), Μπαλντασάρα (46′ Σενγκέλια), Χατζηθεοδωρίδης, Τορεχόν, Καρέλης (76′ Ζοάο Πέδρο), Αλμέιδα (76′ Ντουάρτε)

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Θυμιάνης, Γκοτζαμανίδης, Δελιγιαννίδης, Πεταβράκης (46′ Αυλωνίτης), Μορέιρα (90′ Μπαίροβιτς), Στάικος, Σοφιανός (46′ Σοφιανός), Μούργος (46′ Ντανκερλούι), Χατζηστραβός, Αλέκσιτς (83′ Άλεκσιτς)