Με σερί στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε την πρώτη της νίκη στην φετινή Euroleague

Οι Σέρβοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 5-0, αλλά η Ρεάλμε ένα σερί 8-2 πήρε προβάδισμα8-7.

Με δικό της σερί 8-0 η Παρτιζάν πήρε “κεφάλι” στο σκορ με 15-8, η Ρεάλ όμως είχε και πάλι απαντήσεις, ισορρόπησε το ματς και το έφερε στα ίσα, για να ολοκληρωθεί το 10λεπτο ισόπαλο 24-24.

Αργά αλλά σταθερά η ομάδα της Μαδρίτης κατάφερνε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. ΟΙ μερέγχες έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με50-47.

Η τρίτη περίοδος ήταν μια… “σκυλομαχία” με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να πάρει κάποια διαφορά ασφαλείας.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η μεγαλύτερη διαφορά ήταν οι 4 πόντοι, στο 68-64, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο 10λεπτό, με τους γηπεδούχους να προηγούνται.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 15-2, οι Ισπανοί έφτιαξαν μια διαφορά ασφαλείας την οποία διαχειρίστηκαν μέχρι τέλος για να πάρουν την πρώτη τους νίκη στην φετινή Euroleague με 93-86.

Τα δεκάλεπτα:24-24, 50-47, 68-64, 93-86.//ΑΤ