Με κομβικό Έντι το Περιστέρι υπέταξε τον μαχητικό Πανιώνιο

Στο “Ανδρέας Παπανδρέου”, το Περιστέρι φιλοξένησε τον Πανιώνιο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Greek Basket League. Η ομάδα των δυτικών προαστίων μπήκε αρκετά καλά στην αναμέτρηση, καθώς έχτισε την δική της διαφορά στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, φτάνοντας ακόμα και στο +10 (20-10), αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να καλέσει time out ώστε να μαζέψει τους παίκτες του για να δώσει εκ νέου οδηγίες. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 33-16, καθώς η ψαλίδα άνοιξε για το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη, έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή των Έντι.

(INTIME)

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να επιστρέψουν και το έκαναν με τον εξαιρετικό Κάναντι. Ο Αμερικανός με τρία τρίποντα κατέβασε την διαφορά στους 11 πόντους, με τον Αβδάλα να αναλαμβάνει δράση για το Περιστέρι. Ο νεαρός φόργουορντ στο τέλος του πρώτου μέρους είχε έξι πόντους, δίνοντας πολλές λύσεις στον Λιμνιάτη και το σύνολο των δυτικών προαστίων. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +13 (53-40), με τον Έντι να κάνει εξαιρετικό πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος έκανε την ανατροπή στο σκορ, ξεκινώντας από την άμυνα του για να βρει πόντους πίσω από την γραμμή του τριπόντου και στο τρανζίσιον. Ο Ντέιβις, ο Κάναντι και ο Ενκόκο ήταν φανταστικοί, κάνοντας με τον Πανιώνιο επί μέρους σκορ στην 3η περίοδο 22-8 για το 61-62 υπέρ της ομάδας του Λυκογιάννη, βρίσκοντας ρυθμό για την 4η περίοδο. Στην 4η περίοδο το Περιστέρι, άλλαξε την εικόνα του, με τον Πανιώνιο να χάνεται στο δημιουργικό κομμάτι και την επίθεση του να κολλάει.

Τα δεκάλεπτα: 33-16, 53-40, 61-62, 82-72

Περιστέρι (Λιμνιάτης): Κόφι, Έντι, Πάτον, Πουλιανίτης, Χάρις, Αβδάλας, Κάρμπερι, Παπαγεωργίου, Πάπας, Σταυρακόπουλος, Τσουργιάννης

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Ντέιβις, Μπράουν, Ενκόκο, Σμιθ, Γκίκας, Κάναντι, Χουγκάζ, Κακλαμανάκης, Μιλεντίγεβιτς, Σαλούστρος, Τσαλμπούρης, Γούλριτζ.//ΓΡ