Με ανατροπή στο δεύτερο μέρος το Ιράκ κοιτάζει κορυφή

Ο αγώνας

Σε ένα πρώτο μέρος χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό, το Ιράκ κατάφερε να απομονώσει αρκετά το σύνολο της Ουκρανίας αναγκάζοντας το σε αρκετά λάθη. Παρόλο που αυτό έγινε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να παραβιάσουν τις εστίες, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με την “λευκή ισοπαλία”.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν, καθώς η Ουκρανία κατάφερε να γίνει απειλητική και να δημιουργήσει όλες τις προϋποθέσεις για να κάνει το 1-0. Ο Ρουμπτσίνσκι ήταν αυτός που χρίστηκε σκόρερ στο 53ο λεπτό για αλλάξει τις ισορροπίες στην αναμέτρηση. Εκεί έκανε την αντεπίθεση του το Ιράκ, καθώς με τον Χουσεΐν ισοφάρισε στο 57ο λεπτό, πιέζοντας ψηλά αναγκάζοντας τους Ουκρανούς σε νέα λάθη, παρόμοια με αυτά του πρώτου μέρους. Η ολική ανατροπή έγινε στο 75ο λεπτό με τον Γιασίμ, με τους παίκτες του Ρόταν να παγώνουν με την ολική ανατροπή, σε μια αναμέτρηση που θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει.//ΓΡ

ΓΚΟΛ: 57′ Χουσεΐν 75′ Γιασίμ – 53′ Ρουμπτσίνσκι
Κίτρινες: 52′ Οτζαιμί – 26′ Κρισκίβ, 56′ Ταλοβιέροφ, 56′ Μπραγκάρου