Λέτσε – Ίντερ 1-2: Γλίτωσε τη γκέλα με «λυτρωτή» Ντάμφρις στο 90+5′!

Τα… χρειάστηκε η Ίντερ κόντρα στη νεοφώτιστη Λέτσε, αλλά με ήρωα τον Ντάμφρις που σκόραρε στην τελευταία φάση του αγώνα, άρχισε νικηφόρα τη φετινή Serie A (1-2). Σκόρερ στο δεύτερο ντεμπούτο του ο Λουκάκου.

Το λιγότερο που θα ήθελε ήταν μια «μουτζούρα» από την πρεμιέρα. Ο στόχος της επανόδου στην κορυφή απαιτεί το περσινό πάθημα να γίνει μάθημα και η Ίντερ λίγο έλειψε να το διαψεύσει από το εναρκτήριο παιχνίδι της σεζόν. Στο τέλος της βραδιάς, όμως, επικράτησε ενθουσιασμός, λύτρωση και τρελοί πανηγυρισμοί. Πώς αλλιώς να αντιδράσεις όταν ξεκινάς τη σεζόν με τρίποντο χάρη σε γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα; Οι Νερατζούρι έκαναν έστω και δύσκολα το καθήκον τους στην έδρα της νεοφώτιστης Λέτσε (1-2), με τον Ρομέλου Λουκάκου να επιστρέφει στα γκολ ως Μιλανέζος από το 2′ και τον Ντένζελ Ντάμφρις να χρίζεται ήρωας στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι βρέθηκε στην ευτυχή θέση να προηγηθεί με το… καλησπέρα. Και τι καλύτερο από το να σημειώσει αυτό το γκολ το μεγάλο όνομα του καλοκαιριού. Ο Λουκάκου ήθελε σαν τρελός να επιστρέψει στο Μιλάνο, το θέλημά του πραγματοποιήθηκε και φρόντισε να… επανενεργοποιήσει τον λογαριασμό του από τα 82 δευτερόλεπτα του δεύτερου ντεμπούτου. Από την ασίστ του Νταρμιάν με το κεφάλι στο δεύτερο δοκάρι, ο θηριώδης Βέλγος δεν δυσκολεύθηκε να βρει δίχτυα, σημειώνοντας έτσι το ταχύτερο γκολ από παίκτη που κάνει ντεμπούτο στη Serie A εδώ και 14 χρόνια.

Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν παραιτήθηκαν και αντ’ αυτού, ανταπέδωσαν το γρήγορο γκολ, με τη διαφορά ότι το έκαναν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48′, ο Σίσεϊ πλάσαρε τον Χαντάνοβιτς από αριστερά στην περιοχή και το 1-1 δημιούργησε πίεση και άγχος στους Νερατζούρι, που είχαν στη συνέχεια τις ευκαιρίες, αλλά όχι την ουσία. Ωστόσο, στην τελευταία φάση του ματς, η «χρυσή» αλλαγή του Ιντζάγκι, Ντάμφρις, μπήκε στην πορεία της μπάλας από την προσπάθεια του Λαουτάρο Μαρτίνες και λύτρωσε την ομάδα του, προκαλώντας τους ξέφρενους πανηγυρισμούς του Ιταλού allenatore. Έτσι, η Ίντερ έστω και δύσκολα, διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στις τέσσερις πρεμιέρες, σερί που δεν είχε επαναλάβει εδώ και 25 χρόνια.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ (88′ Κορέα), Ντε Φράι, Ντιμάρκο, Νταρμιάν (68′ Ντάμφρις), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (58′ Μχιταριάν), Τσαλχάνογλου (68′ Τζέκο), Γκόσενς (58′ Μπαστόνι), Λουκάκου, Μαρτίνες

Σκόραρε, αλλά ηττήθηκε η Μόντσα του Μπερλουσκόνι

Με ήττα σημάδεψε το παρθενικό της παιχνίδι στη Serie A η νεοφώτιστη Μόντσα. Η ομάδα των Σίλβιο Μπερλουσκόνι-Αντριάνο Γκαλιάνι που κέρδισε την άνοδο από τα play-offs της Serie B, έμεινε με άδεια χέρια στην εντός έδρας πρεμιέρα απέναντι στην Τορίνο (1-2), η οποία και ξεκίνησε με το δεξί της δικές της υποχρεώσεις στη σεζόν. Μίραντσουκ στο 43′ και Σανάμπρια στο 66′ έθεσαν γερές βάσεις νίκης για την Γκρανάτα, με την προσπάθεια των Μπιανκορόσι να ανταμείβεται απλά με το ιστορικό γκολ Νο1 στη μεγάλη κατηγορία, στο 90+4′ από τον Ντάνι Μότα και υπό το χειροκρότημα του Cavaliere.