Λάρισα- Προμηθέας Πάτρας 88-84: Πλησιάζει την 3η θέση

Μεγάλη ανατροπή για τους Θεσσαλούς που βρέθηκαν 21 πόντους πίσω στο 16’ αλλά τελικά έφτασαν στη νίκη και στο 2-0

Μια ανάσα από την κατάκτηση της 3ης θέσης στη βαθμολογία της Basket League βρίσκεται πλέον η Λάρισα.

Κι αυτό διότι η Λάρισα έκανε το 2-0 επί του Προμηθέα μετά το 88-84 με το οποίο επικράτησε, ανατρέποντας διαφορά 21 πόντων! Άλλη μια μεγάλη επιτυχία των Θεσσαλών που στην πρώτη τους παρουσία σε πλέι οφ έχουν ρεκόρ 6-3 (έχουν χάσει μόνο από τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Προμηθέα ήταν «καυτοί» στην αρχή του αγώνα και με 6/7 τρίποντα κατάφεραν να πάρουν μεγάλη διαφορά: 19-36 στο τέλος της πρώτης περιόδου, μετά από εντυπωσιακή εμφάνιση και μεγάλο πρωταγωνιστή το νεαρό Γιώργο Τανούλη.

Είναι αλήθεια ότι η Λάρισα έδειξε να αιφνιδιάζεται από την επιθετικότητα του Προμηθέα και ταυτόχρονα οι φιλοξενούμενοι να έχουν τεράστια αυτοπεποίθηση. Στο 16’ το σκορ έφτασε στο +21 με τον Προμηθέα να προηγείται 51-30 και να έχει 11/17 δίποντα- 7/9 τρίποντα και 17 ασίστ!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν αντίδραση όταν μέσα στα επόμενα τέσσερα λεπτά κατάφεραν με σερί 15-0 να μειώσουν σε 51-45 και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στον αγώνα (με καλάθι του Γκίκα το ημίχρονο έκλεισε στο 53-45).

Ο ρυθμός είχε αλλάξει, η Λάρισα πλησίασε σε 60-55 μετά από τρίποντο του Μούντι και σε 66-62 (τρίποντο πάλι αλλά από τον Γκριν) όμως ο Τρέιβις Σίμπσον έδινε ανάσες στην ομάδα της Πάτρας μαζί με τον εξαιρετικό Γιώργο Τανούλη.

Όμως οι γηπεδούχοι επέμειναν και 1’15’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ισοφάρισαν σε 71-71 έχοντας κάνει μια μεγάλη ανατροπή.

Με 5’24’’ για το φινάλε η Λάρισα πέρασε μπροστά με 81-79. Πλέον τα καλάθια έμπαιναν με το «σταγονόμετρο» σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο και 1’53’’ πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 83-83.

Ενώ απέμεναν 18’’ πριν το τέλος κι ενώ οι παίκτες της Λάρισας έχασαν τέσσερα λέι απ στην ίδια φάση, ο Μούντι με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 86-84 στους γηπεδούχους. Ο Σίμπσον αστόχησε, ο Χάντσον πηρε το ριμπάουντ και κέρδισε 2 βολές με 4’’ για τη λήξη

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 45-53, 73-75, 88-84

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 15, Κρουμπάλι 11, Καράμπελας 9, Μάριτς 13, Μούντι 20, Τσαϊρέλης 4, Γκριν 12, Παπαντωνίου, Μπέρζινς 4

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Δ.Αγραβάνης 6, Γκίκας 9, Σίμπσον 16, Φόστερ 13, Τανούλης 19, Ρέι 7, Γκραντ 6, Γ.Αγραβάνης 8, Λάγιος, Μπαζίνας