Λάρισα- Κολοσσός 83-82: Έγραψε ιστορία

Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα η Λάρισα επικράτησε στην παράταση του Κολοσσού και για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στην τετράδα της Basket League.

Ανατροπή από τη Λάρισα και σκούπα στον Κολοσσό με τους Θεσσαλούς να γράφουν ιστορία στην Basket League.

Η Λάρισα επικράτησε 83-82 στην παράταση του Κολοσσού και για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στην τετράδα του πρωταθλήματος. Ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κολοσσός προηγήθηκε 70-61 με 2’24’’ για το τέλος του αγώνα κι έδειχνε ότι θα έφτανε στο break. Κι όμως, η Λάρισα αντέδρασε, μείωσε σε 71-70 και μάλιστα ο Φλόιντ είχε 1/2 βολές (με 10/10 ως τότε) και έδωσε προβάδισμα ενός καλαθιού στον Κολοσσό.

Ο Στέφαν Μούντι πήρε επάνω του την τελευταία προσπάθεια, ισοφάρισε κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Και να φανταστείτε ότι μέχρι τότε η Λάρισα δεν είχε πάρει προβάδισμα ούτε για μια φορά στον αγώνα (τα κατάφερε στην αρχή της παράτασης).

Ο αγώνας συνέχισε να είναι σκληρός και η Λάρισα προηγήθηκε 79-77 με 1’59’’ για το τέλος και λίγο αργότερα 81-78 με πρωταγωνιστή τον Μάριτς.

Ο Κολοσσός μείωσε με βολές του Φλόιντ και είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά αλλά έχασε την επίθεση. Με 45’’ για τη λήξη ο Μούντι είχε 1/2 βολές (82-80) και στην επίθεση των φιλοξενούμενων ο Φλόιντ αστόχησε. Ο Μπέρζινς είχε επίσης 1/2 βολές (83-80).

Ο Οικονομόπουλος απάντησε με 2/2 βολές (83-82) και ο Κολοσσός έκλεψε τη μπάλα και είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά αλλά ο Φλόιντ ήταν και πάλι άστοχος. Η μπάλα κατέληξε εκτός υπέρ των φιλοξενούμενων αλλά στο 1’’ δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα παραπάνω από άστοχο σουτ του Μομίροφ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 54-59, 72-72 (καν.αγ), 83-82

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 10, Ζάρας 18, Καράμπελας 7, Μάριτς 16, Μούντι 15, Τσαϊρέλης 10, Γκριν, Παπαντωνίου 3, Μπέρζινς 4

ΚΟΛΟΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροφ 4, Γουίλιαμς 6, Τιλί 13, Χατζηδάκης 1, Ποτ 13, Πράπας, Μαργαρίτης 7, Μίλερ 6, Φλόιντ 23, Σλαφτσάκης 6, Οικονομόπουλος 2