Κρητική… απόδραση από τη Νίκαια

Ο ΟΦΗ πήρε μεγάλη νίκη με 2:0 επί του Ιωνικού, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τοράλ στο 80ο λεπτό αλλά και το τέρμα του στις καθυστερήσεις και ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες απείλησαν και προσπάθησαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ιωνικό, ήρθε στο 16ο λεπτό με την κεφαλιά του Μάντζη, που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μανδά. Οι Νικαιώτες συνέχισαν να απειλούν και πάλι με τον Έλληνα επιθετικό ο οποίος με ωραίο ανάποδο ψαλίδι, νίκησε τον κίπερ των Κρητικών για το 1:0, μετά από εξέταση του VAR, ο Βαλεριάνος που τροφοδότησε τον άσο του Ιωνικού ήταν εκτεθειμένος. Η πρώτη ευκαιρία για τον ΟΦΗ ήρθε στο 31ο λεπτό, με τον Μπαλογιάννη να βγαίνει τετ-α-τετ και τον Χουτεσιώτη να αποκρούει. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ με το σουτ του Μπάκιτς με τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και στη συνέχεια άουτ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Ιωνικό, καθώς στο 50′ δόθηκε πέναλτι υπέρ του και κόκκινη στον Βούρο για την ανατροπή του Φαντιγκά μέσα στην περιοχή. Μετά από εξέταση του VAR ο διαιτητής άλλαξε γνώμη παίρνοντας πίσω και την κάρτα στον Έλληνα αμυντικό. Στο 55ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Σεμπά να πλασάρει από κοντά, με τον κίπερ των Κρητικών να αποκρούει. Ο ΟΦΗ θέλησε να απαντήσει με τον Πασαλίδη να κάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, τον Ντίκο να βρίσκει με το στήθος και τον Χουτεσιώτη να αποκρούει. Στο 80ο λεπτό, ο VAR εξέτασε τη φάση του Μπουενά πάνω στον Πασαλίδη, με τον αμυντικό των Νικαιωτών να πατά άτσαλα τον παίκτη του ΟΦΗ, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Τοράλ ανέλαβε την εκτέλεσή του, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά, ψάχνοντας το γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα. Όμως ο ΟΦΗ ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα, ξανά με τον Ισπανό επιθετικό των Κρητικών να διπλασιάζει τα τέρματά του, υπογράφοντας τη νίκη της ομάδας του. Στα τελευταία λεπτά, ο Βαλεριάνος αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες για ελάχιστο χρόνο. Έτσι, ο ΟΦΗ ανεβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας, με τον Ιωνικό να γνωρίζει ακόμη μια ήττα χάνοντας έδαφος στη μάχη που δίνει για την παραμονή του.//

Γκολ: 80′, 90+2′ Τοράλ
Κίτρινες: 32′ Φαντιγκά, 81′ Ρομαό, 88′, 98′ Βαλεριάνος, 88′ Μύγας / 66′ Βούρος, 86′ Μανδάς, 88′ Περέα
Κόκκινη: 98′ Βαλεριάνος

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μπουενά (84′ Μασάς), Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Βαλεριάνος, Κανιας (84′ Λοβέρα), Σάκιτς, Φαντιγκά, Σεμπά, Μάντζης

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδας, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Τσιλιανιδης (86′ Μαρινάκης), Περέα, Ντιουσέ, Μπαλογιάννης, Μπάκιτς, Τοράλ (90+6′ Γκρόνινγκ), Ντίκο (84′ Μοσκέρα)