“Κόλλησε” στους Ζωσιμάδες ο ΠΑΟΚ!

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” είχε τις ευκαιρίες, με μεγαλύτερη το δοκάρι του Μπίσεσβαρ στο 90+1′, αλλά έμεινε στο 0:0 με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα και έχασε έδαφος στο… κυνήγι της πρωτιάς.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2:0 της ΑΕΚ την περασμένη Κυριακή (19/2) στο ντέρμπι των Δικεφάλων και έμεινε μέσα στο κόλπο του τίτλου, αλλά σήμερα (25/2), στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League, έμεινε στο 0:0 με τον ΠΑΣ στους Ζωσιμάδες και έχασαν έδαφος στο κυνήγι της πρωτιάς.

Ο “Άγιαξ της Ηπείρου” ούτε νικάει ούτε χάνει εδώ και 6 ματς πρωταθλήματος, μετρώντας ισάριθμες ισοπαλίες, με τις τέσσερις τελευταίες να είναι με το ίδιο σκορ (1:1), βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς και έκανε ακόμα ένα μεγάλο βήμα για την σωτηρία του. Από την άλλη, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου παρέμεινε στην 4η θέση με 48 βαθμούς και

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες είχαν γρήγορο ρυθμό και προσπαθούσαν να απειλήσουν, χωρίς όμως να βρίσκουν τον δρόμο για τα αντίπαλα καρέ. Ο ΠΑΟΚ άργησε να βρει την πρώτη φάση του στο ματς, αλλά ήταν πολύ μεγάλη στο 20ο λεπτό. Εκπληκτική μπαλιά του Τάισον στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ, με τον Σάστρε να κάνει την κίνηση και να γυρίζει με τη μία στο ύψος της μικρής περιοχής, για να έρθει ο Μπράντον Τόμας και να κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Η πρώτη τελική εντός εστίας για κάποια από τις δύο ομάδες ήρθε στο 26′, όταν μετά από την εκτέλεση φάουλ του Σόρια από τα δεξιά, ο Μπάλαν πήρε την κεφαλιά, για να καταλήξει η μπάλα στην αγκαλιά του Ζίβκο Ζίβκοβιτς που είχε σωστή τοποθέτηση στο κέντρο της εστίας του. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 0:0, σε ένα… κακό 45λεπτο, παρά το αρχικό καλό ξεκίνημα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ΠΑΣ και τον ΠΑΟΚ να δείχνουν μεγαλύτερη επιθετική διάθεση. Καλή στιγμή για τον “Δικέφαλο του Βορρά” στο 60′. Ο Ράφα Σοάρες εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Τάισον έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με την μπάλα να καταλήγει στην πάνω πλευρά των διχτυών. Στο 63′ ο Τσιντώτας σταμάτησε τον Μπράντον Τόμας, σε ακόμα μία τελική των “ασπρόμαυρων”. Το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και πίεζε για τη νίκη. Η τακτική των παικτών του Στάικου έκανε καλή δουλειά, αφού οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν την παιτούμενη ενέργεια για να παραβιάσουν την εστία του Τσιντώντα. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 86′ να βρει το χρυσό γκολ, με τον Τζίμα να παίρνει τη θέση του Μπράντον στο 85′ και ένα λεπτό αργότερα να παίρνει την κεφαλιά από πολύ καλή θέση, για να υποχρεώσει τον Τσιντώτα σε τεράστια επέμβαση. Νέα τεράστια ευκαιρία για τους “ασπρόμαυρους” στο 90+1′, με τον Μπίσεσβαρ με φοβερό σουτ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Τσιντώτα!

ΓΚΟΛ: – / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33′ Καραχάλιος, 54′ Λώλης, 84′ Πήλιος / –