Κατώτερος των περιστάσεων στη Γαλλία

Δεν εξελίχθηκε καλά για τον Ολυμπιακό το πρώτο του ευρωπαϊκό παιχνίδι στην αγωνιστική περίοδο 2024-25. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν δύο καλές στιγμές για να προηγηθούν και μία για να ισοφαρίσουν, είδαν να τους ακυρώνεται γκολ μέσω VAR στο τέλος, αλλά η Λιόν ήταν συνολικά ανώτερη και με δύο γκολ μετά τη μία ώρα αγώνα, κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του League Phase του Europa League. Τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη για την ομάδα του Μεντιλίμπαρ, μετά τα παιχνίδια με Παναιτωλικό και Άρη στη Super League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Λιόν να πιέζει ψηλά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, προσπαθώντας να δημιουργήσει προβλήματα στην κυκλοφορία, αλλά και την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού. Η πρώτη τελική στο ματς ήρθε από τους γηπεδούχους μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Λακαζέτ δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά είδε την μπάλα να περνάει άουτ. Οι Γάλλοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ψάχνοντας τον τρόπο να διασπάσουν την άμυνα των Πειραιωτών, οι οποίοι άντεξαν και δεν άφησαν χώρους στους παίκτες της Λιόν, καθώς έφτιαξαν δύο αμυντικές γραμμές μέσα κι έξω από την περιοχή του Τζολάκη. Παρά την επιθετικότητα που έδειξαν οι γηπεδούχοι, η επόμενη φάση τους ήρθε στο 22′ και ξεκίνησε από λάθος του Κάρμο. Ο Νουαμά έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε το σουτ από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μπλόκαρε την μπάλα. Τρία λεπτά μετά, η Λιόν απείλησε ξανά, με τον Τολισό να σουτάρει από δύσκολη γωνία και τον Τζολάκη να διώχνει με το πόδι σε κόρνερ. Στο 32′ ο Ολυμπιακός έκανε αισθητή την παρουσία του στα καρέ των γηπεδούχων, έχοντας μία σημαντική ευκαιρία για να προηγηθεί. Από παρέμβαση του Ελ Κααμπί, η μπάλα έφθασε στον Ροντινέι, ο οποίος συνέκλινε στο άξονα και με το αριστερό έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αναγκάζοντας τον Περί να πραγματοποιήσει μία πολύ μεγάλη επέμβαση. Το ημίχρονο στο “Parc Olympique Lyonnais” έκλεισε με τον Λακαζέτ να δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Τζολάκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

(EUROKINISSI)

Παρόμοιο το σκηνικό της αναμέτρησης και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Λιόν να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο, με την ίδια διάθεση, που έβγαλε και στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μόλις στο 48′, οι Γάλλοι είχαν μία σημαντική στιγμή να ανοίξουν σκορ. Ο Λακαζέτ εκτέλεσε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Πιρόλα και σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Τζολάκη. Παρ’ όλα αυτά, ήρθε άμεσα η απάντηση του Ολυμπιακού, καθώς στο 55′ έχασε μία τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί. Ο Ορτέγκα βρέθηκε μέσα στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα, ο Γιάρεμτσουκ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Περί και τους αμυντικούς να σταματούν το πλασέ του Ουκρανού φορ. Στο 64′ η Λιόν βρέθηκε ξανά κοντά στο γκολ, με τον Τολισό να βγαίνει απέναντι από τον Τζολάκη και τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να πραγματοποιεί μία σπουδαία επέμβαση. Στο επόμενο λεπτό όμως, ο 21χρονος γκολκίπερ δεν είχε τον τρόπο να σταματήσει το σουτ του Τσερκί. Ο Γαλλοαλγερινός μεσοεπιθετικός με δυνατό σουτ από την δεξιά πλευρά εντός περιοχής, έκανε το 1-0 για την Λιόν στο 65′. Πέντε λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός έφθασε κοντά στην ισοφάριση, καθώς ο Κωστούλας πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο 17χρονος επιθετικός έκανε το ανάποδο ψαλίδι, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Περί. Στην επόμενη φάση, η Λιόν έκανε δύο τέρματά της. Ο Ζαχά είδε την κίνηση του Μπενραχμά στα αριστερά κι εκείνος πλάσαρε τον Τζολάκη για το 2-0 στο 71′.

ΓΚΟΛ: 65′ Τσερκί, 71′ Μπενραχμά
Κίτρινες: 77′ Ταλιαφίκο / 33′ Γκαρθία, 58′ Έσε, 90’+3′ Ροντινέι