Καθαρή νίκη του Πήγασου σε βάρος του Άθλου

Με κορυφαίο τον Αυστραλό Χαμίς Χάζελντέιν που αναδείχτηκε MVP του αγώνα στο νέο θεσμό που καθιερώσε η διοργανώτρια ΕΣΑΠ ο Πήγασος πήρε καθαρή νίκη με υπεροχή στην επίθεση και με λιγότερα λάθη από τους ακρίτες. Ο Άθλος παρότι ήταν καλύτερος σε τομείς όπως το μπλοκ και το σερβίς, επιθετικά υστέρησε με 47% αποτελεσματικότητα έναντι 56% των γηπεδούχων. Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν από τον Πήγασο ο Μέιρ και ο Χοφ, ενώ από τον Άθλο ξεχώρισε ο Τούρκος πασαδόρος Τσοκούρ.

Στο 1ο σετ με εκπληκτική υποδοχή και καλό διάβασμα του αντιπάλου ο Πήγασος μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 18-13. Ο Άθλος με σερί 4-0 με τους Μανδηλάρη και τον Παλάσιος στο μπλοκ μείωσε 18-17. Ο Πήγασος κράτησε τη διαφορά και με την άουτ επίθεση του Μανδηλάρη έκανε το 25-23.

Ο Άθλος στο 2ο σετ προηγήθηκε 14-12 με τον Κοσνέφ αλλά ο Πήγασος πάλι καλύτερος στην επίθεση με Μέιρ και Χάζελντεν προσπέρασε 16-14. Κράτησε το προβάδισμα και με τομ Χάζελντεν έκανε το 25-22 για το 2-0 σετ. Στο καλύτερο σημείο του στο σετ ο Άθλος με 53% στην επίθεση κορυφαίο τον Τσουκούρ και τους Μανδηλάρη, Γκάρετ προηγήθηκε 15-9 και πήρε το σετ 25-20 με μπλοκ του Κοσνέφ. Το ματς κρίθηκε στο 4ο σετ και ειδικά στο 12-12 όταν ο Πήγασος με Χοφ, Μέιρ και Χάζελντεν κυρίαρχησε σε κόντρα επίθεση και μπλοκ και ξέφυγε 18-13. Κράτησε τη διαφορά και με τον MVP του αγώνα πήρε πανηγυρική νίκη.