“Καθαρές” νίκες για Παναθηναϊκό, ΑΕΚ και Θήρα!

Η “Ένωση” αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε να επιβληθεί με 3-0 σετ επί της Θέτιδας Βούλας, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε το “τριφύλλι” επί του ΖΑΟΝ. Η ομάδα της Σαντορίνης “έκλεισε” την “αυλαία” της 17ης αγωνιστικής στη Volley League Γυναικών με νίκη 3-1 σετ επί του Αγάλεω.

Την 16η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ΑΕΚ, η οποία για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες νικάει δύσκολα τη Θέτιδα. Η “Ένωση” δυσκολεύτηκε κόντρα στην ομάδα της Βούλας αλλά πήρε τη νίκη με 3-0 σετ που τη διατηρεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και στα τρία σετ, με τα δύο τελευταία να κρίνονται στο μίνιμουμ της διαφοράς, ενώ η Θέτιδα είχε ευκαιρία στο δεύτερο σετ να ισοφαρίσει, αλλά η ΑΕΚ με δύο επιθέσεις της Σίλβα και ένα μπλοκ της Κουλίκοβα έκανε το 26-24. Ο Γιουνούς Οτσάλ ξεκούρασε τις Αρτακιανού, Κωνσταντινίδου και Καλντερόν, με τις δύο τελευταίες να αγωνίζονται λίγο ως αλλαγή.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, με τη Θέτιδα να έχει 14 μπλοκ σε 3 σετ αλλά και 24 λάθη έναντι 14 της ΑΕΚ, στοιχείο που έκρινε σε μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 26-24, 25-23) σε 82′

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μενεσλής, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Κώτσιας, Κολλάρου Ελ., Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 15-16, 21-18, 25-21
2ο σετ: 4-8, 15-16, 21-20, 26-24
3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 11 (7/19 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Καλαντάτζε 2 (2/5 επ.), Βλαχάκη 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 45% άριστες), Ξανθοπούλου 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Σίλβα 19 (17/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 6 (2/6 επ., 4 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 57% υπ. – 30% άριστες), Διάλλα, Κωνσταντινίδου, Καλντερόν.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 12 (9/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χέιντεν 14 (9/19 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Πολιτάνσκα 1 (1/3 επ.), Σιρίνινα 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Χάρντεμαν 11 (7/24 επ., 4 μπλοκ, 47% υπ. – 19% άριστες), Παπαγεωργίου 7 (2/6 επ., 5 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 67% υπ. – 29% άριστες), Συριστατίδη, Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου.

Επιστροφή στις νίκες στη Volley League για τον ΑΟ Θήρας που κατέβαλλε με 3-1 το μαχητικό Αιγάλεω. Οι νεοφώτιστες για τρία σετ έβαλαν δύσκολα στη Σαντορίνη που προέρχονταν από την θριαμβευτική πρόκριση στο Κύπελλο επί του Ολυμπιακού, αλλά μετά το 2-1 ο ΑΟΘ έφτασε στη νίκη που τον διατήρησε στην 5η θέση και σε απόσταση ασφαλείας από τις υπόλοιπες ομάδες.

Στο πρώτο σετ το Αιγάλεω αιφνιδίασε τον ΑΟΘ που προηγήθηκε για τελευταία φορά με 2-1 και στη συνέχεια βρέθηκε να κυνηγά το σκορ (2-5, 6-10) καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 12-12 και λίγο αργότερα σε 18-18 (από 15-18). Δεν μπόρεσε όμως να ξαναπάρει το προβάδισμα καθώς οι φιλοξενούμενες με Πετοβάρι και Πιρβ έφτασαν στο 20-23 και έκλεισαν το σετ με άσο της Δρεμπελα. Το Αιγάλεω συνέχισε να έχει την ίδια καλή εικόνα και στην εκκίνηση του β’ σετ, αλλά το 5-7 έγινε 9-7 με τα σερβίς της Λάγκερερ και παρόλο που οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν γρήγορα με 9-10, ο ΑΟΘ έτρεξε νέο σερί ξεφεύγοντας με 14-10. Κι αυτή τη φορά μπόρεσε να συντηρήσει με άνεση τη διαφορά για το 1-1. Η μάχη συνεχίστηκε και στο γ’ σετ με το Αιγάλεω να μετατρέπει το 11-11 σε 11-14, αλλά σε εκείνο το σημείο ο ΑΟΘ με εκπληκτικές άμυνες και πετυχημένες κόντρες έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 8-2 για το 19-16. Μετά το τάιμ άουτ της κ. Αντωνιάδου το Αιγάλεω επέστρεψε ξανά ισοφαρίζοντας σε 19-19, για να φτάσουμε στο 21-21. Ο ΑΟΘ έφτασε και πάλι στο +2 (23-21) με το Αιγάλεω να χάνει την ευκαιρία ισοφάρισης (μπλοκ Κιουτσιούκη σε Πετοβάρι για το 24-22) και την Μερκάδο να τελειώνει το σετ. Η Σαντορίνη έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της πήρε γρήγορα το προβάδισμα στο δ’ σετ (7-4, 10-6) και στο 12-8 έτρεξε ένα σερί 8-0 (20-8) με την Μπόζιτς στο σερβίς για να κλειδώσει το τρίποντο.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-19, 25-22, 25-16) σε 108′.

Διαιτητές: Βελώνης, Χρηστίδης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Ταλάρου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-19
3ο σετ: 7-8, 14-16, 21-19, 25-22
4ο σετ: 8-6, 16-8, 21-10, 25-16

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Αιγάλεω προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 14 (4/7 επ., 1 άσσο, 9 μπλοκ), Μπόζιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 15 (11/31 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ.-23% άριστες), Μερκάδο 10 (10/31 επ.), Κέτσμαν 22 (18/45 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 54% υπ.-33% άριστες), Κιουτσιούκη 8 (5/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 56% υπ.-33% άριστες), Ζιώγα 7 (7/19 επ.), Καλαποδά, Αδαμοπούλου, Τσοχατζή, Φάκη.

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 1 (1/6 επ.), Σάντρικ 7 (3/11 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Κελεσίδη 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ), Ντεκανί 10 (9/32 επ., 1 άσσος, 32% υπ.-05% άριστες), Πιρβ 9 (9/38 επ., 62% υπ.-48% άριστες), Πετοβάρι 16 (13/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μάρκου (λ, 44% υπ.-11% άριστες), Δρέμπελα 2 (2 άσσοι), Γκέκοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 3-0 του ΖΑΟΝ και διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ο Γιάννης Καλμαζίδης έδωσε ανάσες σε όλες τις βασικές αθλήτριες, οι οποίες δεν αγωνίστηκαν καθόλου με το νεανικό σύνολο του ΖΑΟΝ να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση.

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-14, 25-13) σε 54′.

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Μεταξά, Παρατηρητής: Παγκοζίδης, Επόπτες: Τρίκκας, Παυλάκης, Γραμματεία: Τρίκκα.