Καταιγιστική εκκίνηση για Γερμανία και Ολλανδία

Με πεντάρες ξεκίνησαν η Γερμανία και η Ολλανδία τις υποχρεώσεις τους στον 3ο όμιλο της League A του Nations League. Τα “πάντσερ” έκαναν… φύλλο και φτερό την Ουγγαρία στην “Merkur Spiel-Arena” του Ντίσελντορφ με το εμφατικό 5-0, ενώ οι “οράνιε” μετέτρεψαν στο φινάλε το… αγχωτικό 3-2 κόντρα στη Βοσνία στο επιβλητικό 5-2.

Στο Ντίσελντορφ η Γερμανία έκανε… πάρτι κόντρα στην Ουγγαρία και μετά το Euro 2024, τη νίκησε ακόμη πιο εύκολα στην πρεμιέρα των ομίλων του Nations League, έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μουσιάλα με γκολ και τρεις ασίστ. Μόλις στο 1-0 ήταν το ημίχρονο, σκορ που διαμορφώθηκε από τον Φίλκρουγκ στο 27′. Ο Μουσιάλα στο 58′ έκανε το 2-0 και ο Βίρτζ στο 66′ ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Οι Πάβλοβιτς (77′) και Χάβερτζ (81′) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του Γιούλιαν Νάγκελσμαν.

(AP Photo)

Στο Αϊντχόφεν, η Ολλανδία βρήκε γκολ νωρίς με τον Ζίρκζι (13′), όμως οι Βόσνιοι απάντησαν γρήγορα με τον Ντεμίροβιτς (27′). Λίγο πριν το ημίχρονο (45’+2′), ο Ρέιντερς έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους “οράνιε”, ενώ ο Χάκπο φάνηκε να… απλοποιεί τα πράγματα με το τρίτο ολλανδικό γκολ στο 56′. Οι Βόσνιοι ξαναμπήκαν στο ματς στο 73′ με τον Τζέκο, όμως στο φινάλε μίλησε η ποιότητα των Ολλανδών που με άλλα δύο γκολ από τους Βέχορστ (88′) και Σίμονς (90’+2′) έφτασαν στο άνετο 5-2.

Καταιγιστική εκκίνηση για Γερμανία και ΟλλανδίαΚαταιγιστική εκκίνηση για Γερμανία και Ολλανδία
(AP Photo)

Λιγότερο από τρεις μήνες πέρασαν από την συνάντησή τους στη φάση των ομίλων του Euro 2024 και η Γεωργία με την Τσεχία τέθηκαν ξανά αντιμέτωπες, αυτή τη φορά για την πρεμιέρα του 1ου ομίλου της League B του Nations League. Το παιχνίδι της Τιφλίδας είχε πλούσιο θέαμα, με τους γηπεδούχους να επικρατούν εύκολα με 4-1, χάρη σε ένα εκρηκτικό διάστημα στο δεύτερο μέρος. Τα γκολ για τους Γεωργιανούς πέτυχαν οι Κβαρατσκέλια (33′), Τσακβετάτζε (53′), Μικαουτάτζε (63′) και Κοτσορασβίλι (66′). Το μόνο που κατάφεραν οι Τσέχοι ήταν να μειώσουν με τον Κάλβακ στο 80′.

(AP Photo)

Στην κορυφή του γκρουπ, μαζί με την Γεωργία, βρίσκεται η Αλβανία, που πανηγύρισε μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Ουκρανία, η οποία αγωνίστηκε ως γηπεδούχος στην Πράγα της Τσεχίας. Οι παίκτες του Σιλβίνιο επικράτησαν με 2-1, σε μία αναμέτρηση όπου μπήκαν όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν από 90 λεπτά οι Ρόμαν Γιάρεμτσουκ και Θωμάς Στρακόσα, του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ αντίστοιχα. Ο Κονόπλια άνοιξε το σκορ στο 49′ και οι Αλβανοί έφθασαν στην ανατροπή με τους Ισμαΐλι (54′) και Ασάνι (66′).

(AP Photo)

Δύο πέναλτι καθόρισαν την τύχη του πρώτου αγώνα του 4ου ομίλου της League C του Nations League, ανάμεσα στα Νησιά Φερόε και στη Βόρεια Μακεδονία. Το τελικό 1-1 της αναμέτρησης στο Τόρσαβν σφραγίστηκε με το πέναλτι του Ντάβιντσεν στο 9′, που έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (49′) οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο από την άσπρη βούλα με τον Μπάρντι.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αρμενία ήταν καταιγιστική και πανηγύρισε μία ευρεία νίκη με 4-1 απέναντι στη Λετονία, με την οποία τέθηκε επικεφαλής του γκρουπ από την πρώτη αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 6′ με τον Μπιχακισιάν και ισοφαρίστηκαν στο 9′ με γκολ του Ουλντρίκις της Athens Kallithea, το οποία χρεώθηκε τελικά ως αυτογκόλ. Με τον ίδιο τρόπο, η Αρμενία έκανε το 2-1 στο 35′. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (48′), ο Ζελαραγιάν πέτυχε το 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 86′ ο Σπερτσιάν.

Τέλος, στο μοναδικό παιχνίδι της League D του Nations League, η Μολδαβία επικράτησε με 2-0 της Μάλτα στο Κισινάου. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Στο 32′ ο Καϊμάκοφ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 45’+5′ ο Νικολαέσκου, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Τον όμιλο, ο οποίος είναι τριών ομάδων, συμπληρώνει η Ανδόρα, που ακόμη δεν έχει δώσει κάποιο παιχνίδι.//N.