Ισοπαλία σαν νίκη για Σλοβακία και Ρουμανία

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση στην Φρανκφούρτη είχε το δικό της ενδιαφέρον, καθώς και οι δυο ομάδες κυνηγούσαν την νίκη με σκοπό να είναι στην επόμενη φάση του EURO 2024. Η Σλοβακία κατάφερε να είναι αυτή που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, με το πρώτο 15λεπτο να της ανήκει, έχοντας την μπάλα στην κατοχή της. Η Ρουμανία περίμενε να βγει στην αντεπίθεση, κυρίως με τον Στάντσιου που έκανε αισθητή την παρουσία του στο 18ο λεπτό με ένα σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο έβγαλε με άνεση ο Ντουμπράβκα. Στο 21′ η Σλοβακία είχε την στιγμή της με το φάουλ του Χαρασλίν, με την μπάλα να περνάει από όλους καταλήγοντας σε ελεύθερο. Το 1-0 έγινε στο 24ο λεπτό με τον Ντούντα, με τον χαφ της Βερόνα να νικάει τον Νίτα με μια κεφαλιά. Η τυπικά φιλοξενούμενη Ρουμανία δεν μπόρεσε να μείνει πίσω και έτσι χτύπησε από τα δεξιά, με τον Χάτζι να κερδίζει πέναλτι το οποίο ήρθε με την επιβεβαίωση του VAR. Εκτελεστής ήταν ο Μάριν ο οποίος νίκησε τον Ντουμπράφκα για την ισοφάριση της Ρουμανίας σε 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

(AP Photo)

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σλοβακία προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική, με την Ρουμανία να αντέχει την πίεση, κρατώντας το σκορ που ήθελε για να είναι αυτή που θα τερμάτιζε πρώτη σε συνδιασμό με την ισοπαλία στο παιχνίδι του Βελγίου με την Ουκρανία. Η καταρρακτώδης βροχή έκανε πιο βαρύ το τερέν της Φρανκφούρτης, με τις φάσεις να είναι ελάχιστες στο δεύτερο μέρος. Η διαχείριση ήταν σημαντική και για τους δυο προπονητές, που αρκέστηκαν στην ισοπαλία και το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Η Ρουμανία πήρε την πρώτη θέση, ενώ η Σλοβακία ως καλύτερη τρίτη θα βρεθεί στους 16.

ΓΚΟΛ: 24′ Ντούντα – 37′ Ρ. Μάριν (πεν.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: -45+1′ Μπούρτσα, 445+4′ Μπάνκου
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΔΟΚΑΡΙ:
STATS:

Σλοβακία (Φρανσέσκο Καλσόνα): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Ντούντα, Κούτσκα, Χάντσκο, Χαράσλιν (70′ Σόσλοφ), Στρέλετς (70′ Μποζένικ), Λομπότκα, Σχρανζ (Ντούρις).

Ρουμανία (Έντουαρντ Ιορντανέσκου): Νίτα, Ράτιου, Ντραγκούσιν, Μ. Μάριν, Χάτζι (66′ Μαν), Μπάνκου, Μπούρτσα, Κομάν, Ρ. Μάριν, Ντράγκους (66′ Πούσκας), Στάντσιου//ΓΡ

4. Ουκρανία 4β. (2-4)

*Στην περίπτωση ισοβαθμίας, το 1ο κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι οι αγώνες μεταξύ των ομάδων. Το 2ο κριτήριο είναι τα συνολικά τέρματα.

Ισοπαλία σαν νίκη για Σλοβακία και ΡουμανίαΙσοπαλία σαν νίκη για Σλοβακία και Ρουμανία