Ισοπαλία με… αποχαιρετιστήριο γκολ του Κούτσια!

Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης της 24ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Βόλο και Λαμία στο “Πανθεσσαλικό Στάδιο”, διαμορφώνοντας το τελικό 1:1 και κάνοντας ένα… δώρο στην ομάδα του λίγες ημέρες πριν αποχωρήσει.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με αρκετή όρεξη. Στο 4′ οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα σουτ του Σιέλη, όμως η μπάλα πέρασε οριακά πάνω από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η απάντηση των φιλοξενούμενων, με κεφαλιά του Ασκόφσκι η οποία παραλίγο να ανοίξει το σκορ. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, με την κατοχή να είναι ισορροπημένη, αλλά την ομάδα του Βόκολου να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 38′ ο Τσιλούλης πραγματοποίησε φανταστική ατομική ενέργεια, πέρασε δύο αντίπαλους αμυντικούς και πλάσαρε υποδειγματικά για το 1:0. Οι Φθιωτοί έφτασαν κοντά και σε δεύτερο τέρμα στο 45′, αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε δύσκολα ένα μακρινό σουτ του Αμπάντα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με τη Λαμία να απειλεί. Στο 50′, ο Σιμόν έκανε μία σέντρα-σουτ και ο Κλέιμαν αναγκάστηκε να απομακρύνει με υπερένταση. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε σημαντικά, με τους φιλοξενούμενους να επιχειρούν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους. Ο Βόλος επιχείρησε να πάρει μέτρα και να δημιουργήσει προϋποθέσεις για ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός για αρκετή ώρα. Όλα αυτά άλλαξαν στο 85′, όταν μετά από μία στημένη φάση και ένα τραγικό λάθος του Αμπάντα, ο Κούτσιας βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση και έγραψε το τελικό 1:1. Αυτό είναι και το τελευταίο γκολ του Έλληνα επιθετικού, μιας και έχει συμφωνηθεί η πώλησή του από τον ΠΑΟΚ στην Chicago Fire έναντι 2,5 εκατομμυρίων ευρώ. Δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα της λήξης ο Άλχο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα ανόητο μαρκάρισμα στον Γκαραβέλη.

Πλέον, ο Βόλος έχει 36 βαθμούς όντας 5ος και στο +2 από τον Άρη. Την ίδια στιγμή, η Λαμία ανέβηκε στην 13η θέση μαζί με τον Λεβαδειακό και υπολείπεται δύο πόντους του 12ου Ιωνικού.//

ΓΚΟΛ: 85′ Κούτσιας – 38′ Τσιλούλης

Κίτρινες: 23′, 90’+9′ Άλχο, 56′ Σιέλης, 90’+2′ Μεθκίδα – 45′ Τσιλούλης, 90′ Κορνέζος, 90’+7 Τζανδάρης
Κόκκινη: 90’+9′ Άλχο
Δοκάρι:

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα (46′ Τάχατος), Τσοκάνης (71′ Μεθκίδα), Γκάγκι, Ντέλετιτς (77′ Καρτάλης), Πιρές (46′ Οζέγκοβιτς), Τσιρίνος (89′ Κάτσε), Κούτσιας

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σιμόν, Τζανδάρης, Ασκόφσκι (72′ Σαραμαντάς), Μαρτίνεθ (82′ Παπαδόπουλος), Νούνιες (66′ Μανούσος), Τσιλούλης (66′ Σλίβκα), Βέργος (72′ Μεντίνα)