Ιωνικός – Απόλλων Σμύρνης 5-1: Τον έστειλε στον γκρεμό

Ο Ιωνικός επικράτησε με 5-1 του Απόλλωνα Σμύρνης και τον οδήγησε έτσι ένα βήμα πριν τον υποβιβασμό.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το ΙωνικόςΑπόλλων Σμύρνης. Ο δεύτερος καιγόταν, αλλά ο πρώτος παρουσιάστηκε σοβαρός και τον διέλυσε με 5-1.

Οι Νικαιώτες λίγο καιρό μετά το διπλό στη Λαμία τήρησαν ίσες αποστάσεις νικώντας και τον Απόλλωνα. Έτσι τον έστειλαν αγκαλιά με τον υποβιβασμό σε συνδυασμό με ό,τι έγινε στην Τρίπολη. Αντιθέτως, ο Ιωνικός μπορεί ακόμη και την άτυπη πρωτιά στα πλέι άουτ. Είναι, άλλωστε, η ομάδα που έχει συγκεντρώσει τους περισσότερους βαθμούς σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα.

Από τα πρώτα λεπτά το ματς ήταν ανοιχτό και υπήρχαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Καλύτερα πατούσαν οι γηπεδούχοι. Λένις και Μάντζης δημιουργούσαν προβλήματα και ο πρώτος στο 27′ με ωραία σέντρα βρήκε μόνο του τον Κιάκο που με το κεφάλι άνοιξε το σκορ. Κάπου εκεί ήρθε η κατάρρευση της «Ελαφράς Ταξιαρχίας». Στο 39′ ο Κιάκος με συρτό πλασέ έκανε και το 2-0 και οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ δεν έβγαλαν την παραμικρή αντίδραση ως το ημίχρονο.

Στο ημίχρονο έγιναν δύο αλλαγές από πλευράς φιλοξενούμενων και εκείνοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να παίξουν τα ρέστα τους. Στο 47′ είχαν δοκάρι με τον Τσιλούλη και στην εξέλιξη της φάσης ο Τσιριγώτης απομάκρυνε στη γραμμή. Δύο λεπτά μετά ο Ιωαννίδης μείωσε και για λίγο φάνηκε ότι θα έχουμε παιχνίδι ξανά.

Ελάχιστα κράτησε αυτό όμως. Στο 61′ ο Άοσμαν με ωραίο σουτ έγραψε το 3-1 και αφού ο Σλίβκα πέντε λεπτά αργότερα απέτυχε να νικήσει τον Χουτεσιώτη, όλα τελείωσαν. Ο Ιωνικός διαχειρίστηκε καλά το ματς και «χτύπησε» στο φινάλε. Πρώτα με το αυτογκόλ του Κάστρο στο 87′ μετά το απίθανο τακουνάκι του Ρόγκνε και πέντε λεπτά αργότερα με τον Καμπράλ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιριγώτης (90′ Πογκοσιάν), Βαλεριάνος, Σάντσες, Ρομαό, Κιάκος (84′ Βαφέας), Κάνιας, Λένις, Ντάλσιο (71’ Γκοτσούλιας), Άοσμαν (84’ Πλατέλλας), Μάντζης (90′ Καμπράλ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Σόρτσαν, Ντεντάκης (46’ Μπαξεβανίδης), Βιτλής (46’ Τσιλούλης), Ρόγκνε, Ντομίνγκες, Κάστρο, Σλίβκα, Φατιόν (86′ Λισγάρας), Μαρτίνες (77’ Τσίμπσαχ), Ντάουντα (62’ Εμπακόγκου), Ιωαννίδης.