Η… βασίλισσα Μπαρτσελόνα συνέτριψε την Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη

Από τα πρώτα λεπτά ο αγώνας είχε καλό ρυθμό, με την Μπαρτσελόνα να ελέγχει την κατοχή. Οι παίκτες του Φλικ ήταν πιο απειλητικοί, όμως καμία από τις ευκαιρίες τους δεν μπορεί να χαρακτηριστεί τεράστια. Αντιθέτως, ο Βινίσιους βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή στο 23′ για τους γηπεδούχους, όμως το τελείωμά του ήταν πολύ κακό. Παράλληλα, ο Εμπαπέ έβγαινε σχεδόν κάθε 3-4 λεπτά οφσάιντ, σε προσπάθεια αντεπίθεσης. Στο 29′ οι “μπλαουγκράνα” έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Λούνιν να λέει διπλό «όχι» σε Ραφίνια και Πέδρι. Δευτερόλεπτα μετά ο Εμπαπέ σκόραρε, όμως ο VAR ακύρωσε τη φάση λόγω οφσάιντ του Γάλλου.

Στο δεύτερο μέρος οι Καταλανοί έμοιαζαν να έχουν μεγαλύτερη διάθεση για να απειλήσουν. Έτσι κι έγινε, μιας και στο 54′ ο Κασαδό έβγαλε μία αριστουργηματική ασίστ στον Λεβαντόφσκι, με τον Πολωνό να εκτελεί τον Λούνιν και να ανοίγει το σκορ. Δύο λεπτά μετά ο Πολωνός επανέλαβε το… έργο του, μιας και πήρε μία εξαιρετική σέντρα του Μπαλντέ, έπιασε μία ακόμα καλύτερη κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ουκρανού πορτιέρε για το 2-0. Στο 64′ η Ρεάλ πλησίασε τη μείωση, όμως ο Εμπαπέ νικήθηκε από τον Πένια, παρότι βρισκόταν σε ευνοϊκή θέση. Στο 66′ ο Λεβαντόφσκι παραλίγο να… τελειώσει το ματς, όταν οι συμπαίκτες του… έκρυψαν την μπάλα, όμως εκείνος σούταρε στο δοκάρι. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα έχασε άλλη μία πολύ καλή ευκαιρία.

(AP Photo)

Οι γηπεδούχοι πήραν ακόμα μεγαλύτερα ρίσκα στη συνέχεια και ενώ άφηναν πολλούς χώρους πίσω, έβρισκαν καλές στιγμές μπροστά. Στο 70′ ο Μπέλιγχαμ βρέθηκε… μία προβολή μακριά από τη μείωση, χωρίς επιτυχία, ενώ στο 72′ ο Εμπαπέ νικήθηκε σε ακόμα ένα τετ α τετ από τον Πένια. Οι παίκτες του Φλικ δεν συγχώρησαν τους αντιπάλους τους και… τελείωσαν το ματς στο 80′, όταν σε μία ακόμα εκπληκτική αντεπίθεση, ο Ραφίνια βρήκε τον Γιαμάλ κι εκείνος με εκπληκτικό δεξί σουτ από πλάγια θέση εκτέλεσε τον Λούνιν. Το μόνο που κατάφερε η Ρεάλ στο φινάλε, ήταν να χάσει μερικές ακόμα ευκαιρίες, με τον Εμπαπέ είτε να “χάνει” από τον Πένια σε τετ α τετ, είτε να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

ΓΚΟΛ: – 54′, 56′ Λεβαντόφσκι, 77′ Γιαμάλ
ΚΙΤΡΙΝΗ: 80′ Βινίσιους, 87΄ Μιλιτάο – 44′ Κασαδό, 69′ Κουντέ, 75′ Μαρτίνεθ, 82′ Πένια, 90′ Γκάβι