Η Παρτίζαν πήρε τη νίκη στην… γιορτή του Παναθηναϊκού

Σε μία βραδιά στο Καλλιμάρμαρο που θα μείνει στην ιστορία, με 35 χιλιάδες φίλους του “τριφυλλιού” να τιμούν τη μνήμη του Π. Γιαννακόπουλου, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Παρτίζαν 75-64 σε φιλική αναμέτρηση.

Αρκετά νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, αφού μετά από τρία λεπτά στον αγώνα, είχαν σημειωθεί μόλις δύο πόντοι από την Παρτίζαν με τον Μπράντον Ντέιβις. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε ξεκινήσει καθόλου καλά το παιχνίδι, έχοντας σημειώσει μόλις τέσσερις πόντους, σε πέντε λεπτά. Oι Σέρβοι είχαν καλύτερο ρυθμό και με δύο βολές του Γουάσινγκτον κι ένα κάρφωμα του Ντέιβις προηγήθηκαν με 15-6 στο 8′. Στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, δεν σημειώθηκε καλάθι εντός πεδιάς και με δύο βολές του Τσεντί Οσμάν διαμορφώθηκε το 15-8.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Παρτίζαν να έχει τον απόλυτο έλεγχο και με τους Λούντμπεργκ και Μπράουν να σκοράρουν, έκανε το 24-15 στο 15′. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει με τον Ναν, αλλά και πάλι οι Σέρβοι με 4 πόντους του Ποκουσέφσκι, έστειλαν την διαφορά για τρίτη φορά στο παιχνίδι στους 9, 30-21 στο 17′. Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν ασταμάτητος και με διαδοχικούς πόντους έκανε το 36-25, για να έρθει ο Τζέριαν Γκραντ και να διαμορφώσει το 36-27, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Αρκετά πιο συγκεντρωμένος και σοβαρός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος θέλησε να ροκανίσει την διαφορά για να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της νίκης. Οι “πράσινοι” με τρίποντο του Χουάντσο Ερνάνγκομεθ, κατάφεραν να μειώσουν στους 5, 42-37 στο 25′. Η Παρτίζαν άντεξε στην πίεση του “τριφυλλιού και της… κερκίδας και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση πήρε διψήφια διαφορά κι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο συν 14, 57-43 με buzzer beater του Ντιλικινά.

Ναν και Μήτογλου έβρισκαν λύσεις στην επίθεση για τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Μπόνγκα με τρίποντο διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα για την Παρτίζαν, 64-52 στο 33′. H διαφορά έφτασε και στους 14, αλλά δύο βολές του Σαμοντούροφ και ένα τρίποντο του Παπαπέτρου έκαναν το 69-60 στο 37′.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-8, 36-27, 57-43,