Η “λύτρωση” για τον ΠΑΟΚ ήρθε με…αυτογκόλ

Ο “δικέφαλος του βορρά” δυσκολεύτηκε απέναντι στην “νεοφώτιστη” Κηφισιά, καθώς το αυτογκόλ του Τσάπαν έκρινε την αναμέτρηση. Οι “ασπρόμαυροι” επικράτησαν με 2:1 της ομάδας των “βορείων προαστίων” στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Super League και έκαναν το 2X2. Μάλιστα, η “σταχτοπούτα” του ελληνικού πρωταθλήματος πέτυχε το πρώτο της γκολ στην ιστορία της στην μεγάλη κατηγορία, ενώ το αρχικό προβάδισμα του “δικέφαλου του βορρά” το σημειώσε ο 17χρονος, Παναγιώτης Τζίμας.

Ο Αγώνας

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, με τον ΠΑΟΚ να είχε την κατοχή αλλά να μην έβρισκε χώρους. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 14′. Συγκεκριμένα, η σέντρα από τον Μπάμπα, ο Τζίμας μπήκε στην πορεία της μπάλας, αλλά ο Κρίστινσον έδιωξε. Στο 21′ ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Τάισον έπαιξε κάθετα για τον Ζίβκοβιτς και εκείνος πλάσαρε άουτ. Ωστόσο ο Σέρβος επιθετικός βρέθηκε στο έδαφος από την πίεση του Βαφεά. Ο VAR κάλεσε τον Κωνσταντίνο Τσέτσιλα, ο οποίος έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ζίβκοβιτς δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ το πέναλτι, με τον Κριστίνσον να πέφτει στην σωστή γωνία και να του λέει όχι! Οι “ασπρόμαυροι” συνέχισαν την πίεση, ψάχνοντας χώρους. Στο 29′ η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε μια νέα καλή στιγμή αλλά το πλασέ του Τάισον, πέρασε ελάχιστα άουτ. Στην συνέχεια ο “δικέφαλος του βορρά” πίεζε για να βρει το γκολ, ενώ αντίθετα η ομάδα του Αναστασίου έπαιζε με αντεπιθέσεις. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έλυσε τον γόρδιο δεσμό, με τον Τζίμα. Συγκεκριμένα, στο 45’+2΄ο Μπάμπα έκανε το γύρισμα στον Μουργκ, αυτός κάνε το πλασέ με τη μία.. με τον Κρίστινσον να αποκρούει σε πρώτο χρόνο αλλά ο Έλληνας 17χρονος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε, κάνοντας το 1:0.

Ο Παναγιώτης Τζίμας μόλις έχει ανοίξει το σκορ στις καθυστερήσεις απέναντι στην Κηφισιά. Μάλιστα, αυτό είναι το δεύτερο γκολ του 17χρονου επιθετικού με την φανέλα του ΠΑΟΚ. (EUROKINISSI)

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους το σύνολο του ΠΑΟΚ ξεκίνησε με καλή κυκλοφορία μπάλας, ψάχνοντας χώρους για να διεύρυνει το προβάδισμά του. Στο 56′ πραγματοποιήθηκε η πρώτη απειλή από την Κηφισιά. Συγκεκριμένα, ο Τεττέι πήρε την μπάλα και απέφυγε έναν αντίπαλο μέσα στην περιοχή. Το γύρισμά του από τα αριστερά πέρασε ανεκμετάλλευτο, καθώς Μασούρας και Ίλιεφ δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στην εστία. Στο 61′ ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρία για το 2:0. Πάσα του Ζίβκοβιτς στον Τσιγγάρα αυτός έκανε ένα δυνατό σουτ που κατέληξε στο κεφάλι του Κρίστινσον. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου η οποία είχε πάρει κάποια μέτρα στο γήπεδο δημιούργησε νέα καλή στιγμή. Στο 65′ ο Οζέγκοβιτς έκανε ένα μακρινό σουτ αλλά ο Κοτάρσκι του είπε όχι. Στο 75′ η Τούμπα “πάγωσε”. Η ομάδα των “βορείων προαστίων”, με τον Λούμορ έκανε τη σέντρα, ο Κοτάρσκι έκανε πολύ άστοχη έξοδο και ο Μασούρας σκόραρε με κεφαλιά προ κενής εστίας για το 1:1. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο ιστορικό γκολ για την Κηφισιά στην Super League. Στο 77′ τεράστια ευκαιρία ο ΠΑΟΚ να ανακτήσει το προβάδισμα άμεσα. Ο Νάρεϊ πραγματοποίησε ένα μακρινό σουτ, με τον Κρίστινσον να αποκρούει και η μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Στην συνέχεια της φάσης οι Κωνσταντέλιας και Λύρατζης δεν βρήκαν στόχο. Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι ξανά πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Στο 78′ ο Μπάμπα έκανε το γύρισμα, και ο Τσάπαν στην προσπάθειά του να απομακρύνει… έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να διευρύνει το προβάδισμά του, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 2:1.

ΓΚΟΛ: 45΄+ 2′ Τζίμας, 75′ Μασούρας, 78′ Τσάπαν (αυτ.)
ΔΟΚΑΡΙ: 77′ Νάρεϊ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 20′ Πέιος, 61′ Κρίστινσον, 64′ Κωνσταντέλιας, 81′ Οζέγκοβιτς, 90′ Σάκιτς
ΚΟΚΚΙΝΗ: –

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια(74′ Λύρατζης), Κεντζιόρα, Μιχαϊλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας ( 63′ Σβαμπ), Οζντόεφ, Τάισον, Μουργκ ( 68′ Νάρεϊ) , Α. Ζίβκοβιτς(63′ Κωνσταντέλιας), Τζίμας(74′ Μπράντον Τόμας)

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Σάκιτς, Βαφέας, Τσάπαν, Λούμορ, Παπασάββας, Πέιος (85′ Σωτήρης Νίνης) , Ίλιεφ(64’Ιπαλίμπο) , Τετέι, Μασούρας ( 85′ Αντερέγκεν), Οζέγκοβιτς

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στη Super League: